Ruda Śląska. Noc Teatrów w mieście bez teatru

W najbliższy weekend rusza siódma edycja Metropolitalnej Nocy Teatrów. Z soboty na niedzielę śląskie placówki otworzą podwoje dla zwiedzających. Będzie można nie tylko zobaczyć spektakle i przedstawienia, ale również zajrzeć za kulisy. Ruda Śląska także weźmie udział w tym wydarzeniu. O tym, jak obchodzi się Noc Teatrów w mieście bez teatru, można będzie się przekonać w Miejskim Centrum Kultury.

24 września, już od godziny 16.00 w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu rozpocznie się szereg ciekawych inicjatyw. Na początek grupa teatralna „Moklandia” wystąpi z przedstawieniem dla najmłodszych, wyreżyserowanym przez Teresę Jonas, pt. „Piotruś Pan”. Następnie Grupa Teatralna „ADEPT” zaprosi chętnych do zwiedzania zabytkowych maszyn drukarskich, które znajdują się w pomieszczeniach MCK. O godz. 17:00 „Moklandia” zaprezentuje spektakl dla młodzieży pt. „Mały Książę”.

Również w ramach rudzkiej Nocy Teatrów o 17:30 rozpocznie się parateatralna wycieczka po osiedlu Kaufhaus.

– Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej oprowadzą po zabytkowym osiedlu robotniczym w swój własny sposób, w oparciu o historie i wspomnienia osób, które mieszkały na osiedlu w czasach jego świetności. Będzie można dowiedzieć się, co to „szlafaus”, jak grać w „klipa” i dlaczego stanął Kaufhaus na Kafhauzie – zapowiada Katarzyna Furmaniuk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej. – Wycieczkę rozpoczynamy przed Miejskim Centrum Kultury – dodaje.

O 18:00 na deskach Miejskiego Centrum Kultury Teatr „Klakier” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Rudzie Śląskiej zaprezentuje spektakl „W kółko”, oparty na utworze Witolda Gombrowicza „Iwona, księżniczka Burgunda”. Teatr Klakier tworzą przede wszystkim uczniowie kochłowickiego liceum. Opiekują się nim od 15 lat nauczycielki języka polskiego: Aleksandra Bodak i Renata Kubik. Na koncie ma wiele spektakli i sukcesów.

O 19:00 starsza młodzież i dorośli będą mieli okazję obejrzeć spektakl „Proces” Grupy „Moklandia”. To również grupa z bogatym stażem i dorobkiem artystycznym. Zespół powstał w 1998 r. Początkowo grupę tworzyli byli członkowie Zespołu Teatralnego Bajkoland - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Rudzie Śląskiej. Później do zespołu dołączyli uczniowie wielu rudzkich szkół. Opiekunem, reżyserem i scenografem zespołu jest  Teresa Jonas.

O 20:30 ze spektaklem gościnnym Williama  Szekspira pt. „Wiele hałasu o nic” wystąpią aktorzy Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Następnie będzie okazja do obejrzenia adaptacji na podstawie opowiadań Agnieszki Osieckiej pt. „Kriss” w wykonaniu Lekkiego Teatru Przenośnego.

Na zakończenie teatralnej uczty o godz. 23.30 wystąpi Teatr Obecności, który przedstawi spektakl w reżyserii Piotra Tenczyka „Dziady, czyli dusz schodzenie”.

– To nie jedyne atrakcje, na które zapraszamy rudzian podczas Nocy Teatrów – mówi Katarzyna Furmaniuk, dyrektor MCK. – Od godz. 17.30 Teresa Jonas będzie prowadzić warsztaty teatralne dla dzieci, o godz. 17.30 i 19.30 Grupa Teatralna „Adept” odsłoni skrywane skarby MCK – wylicza.