Rybnik. Festiwal z ikrą

Najbliższy weekend w Rybniku upłynie pod znakiem Festiwalu z ikrą. Czekają warsztaty, zabawy, koncerty, wystawy i konkursy.

Pierwszego dnia (piątek, 9 września) zaplanowane wydarzenia zorganizowane zostaną w Strefie Juliusza na wewnętrznym dziedzińcu zespołu szpitalnego (wejście od ulicy Miejskiej). Festiwal rozpocznie widowisko artystyczne Animalium, pozwalające na doświadczenie tajemniczości Strefy Juliusza i lepsze poznanie postaci Juliusza Rogera, XIX-wiecznego lekarza i inicjatora budowy szpitala, społecznika, etnografa i entomologa.

– W ramach wydarzenia przeniesiemy się w świat owadów, zaświecą kokony, posłuchamy muzyki związanej z owadami, dowiemy się czegoś o chrząszczach. Pokażemy wielowymiarowy świat Juliusza Rogera. Widowisko będzie można poczuć, zobaczyć, powąchać, będzie oddziaływać na wszystkie zmysły – wskazują Dominika i Marcin Stachowie ze Stowarzyszenia Instytut Społeczny Silesia.

Atrakcją będzie z pewnością interaktywne laboratorium, które pozwoli zobaczyć w powiększeniu różne owady, w tym gatunek chrabąszcza, który odkrył sam Juliusz Roger.

Kolejne dni festiwalu odbędą się przede wszystkim na terenie rybnickiego kampusu, który był miejscem organizacji cieszących się sporą popularnością wśród mieszkańców niedzielnych pikników przygotowywanych właśnie przez Stowarzyszenie Instytut Społeczny Silesia. Planowane wydarzenia mają być okazją do ciekawego, a przede wszystkim wspólnego spadania wolnego czasu.

Festiwalowa sobota (10 września) rozpocznie się o godz. 10.00 na Rynku od działań animacyjnych, które zwieńczy pierwsza Rybnicka Parada Ryb z okazji Dnia Herbu. Kolejna część imprezy rozpocznie się o 14.00 na kampusie – w programie m.in. pokaz zabytkowych samochodów, konkursy, strefa Hip Hop, pokazy i koncerty – wystąpi m.in. zespół Carrantuohill.

Trzeci dzień wydarzenia (niedziela, 11 września) zarezerwowany jest na organizację Pikniku na Kampusie. Przestrzeń zostanie podzielona na trzy strefy – sztuki, ciszy i gastro. W pierwszej odbędą się przede wszystkim warsztaty i gry rodzinne dla dzieci i dorosłych, w drugiej będzie okazja np., do ćwiczenia jogi czy poczytania książki, a w trzeciej będzie można zjeść coś dobrego. W programie wydarzenia także m.in. koncert rybnickiej formacji Zawiało, warsztaty muzyczne „Co nam w kuchni gra” oraz opowieści z ikrą o znanych postaciach  Rybnika – tym razem o Władysławie Weberze. Zaplanowano też projekt "Dźwiękowisko" czyli Interaktywny Performance Aleksandra Gabrysia i Tomasza Manderli.

– Festiwal z ikrą to impreza organizowana dla rybniczan i przez rybniczan. Mam nadzieję, że będzie to okazja do wzajemnej integracji, ale także lepszego poznania miasta, zwłaszcza tych jego przestrzeni, które – tak jak Strefa Juliusza – były do tej pory niedostępne – podkreśla prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

Festiwal z ikrą, który współorganizowany jest przez Miasto i Stowarzyszenie Instytut Społeczny Silesia. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.