Młodzież promuje kulturę

 

„Słowem w twarz” to nazwa nowej inicjatywy kulturalnej rybnickiej młodzieży. Jej celem jest promowanie przez młodych artystów szeroko rozumianej kultury w Rybniku, z poezją mówioną i śpiewaną na czele. Na pomysł utworzenia projektu wpadła rybnicka młodzież.

– Spotkałem się z moją dobrą przyjaciółką, która również kocha udzielać się artystycznie. Stwierdziliśmy, że stworzymy projekt, który będzie zrzeszał młodych artystów z bardzo dobrym warsztatem z naszego otoczenia. Trafiliśmy na innych młodych ludzi kochających sztukę, którzy dodatkowo są chętni do działania i udało nam się stworzyć świetny zespół – mówi Adam Rojek, inicjator i koordynator projektu.

 

Projekt tworzą młodzi artyści z Rybnika i okolic, którzy stale udzielają się artystycznie. Wśród nich są między innymi laureaci i uczestnicy różnych konkursów oraz festiwali, takich jak znany wśród licealistów artystyczny „Pojedynek na słowa” czy też Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej.

Każde wydarzenie ma swój motyw przewodni, składający się z jednego słowa, do czego nawiązuje też sama nazwa projektu.

– Dzięki temu artyści mają duże pole do interpretacji i mogą pokazać, jak pracują na całym wachlarzu emocji, zarówno swoich, jak i widzów – tłumaczy Zuzanna Stokłosa, koordynator ds. artystycznych.

Przedsięwzięcie ma charakter plenerowy, aby zachęcić mieszkańców do bliższego zapoznania się z szeroko rozumianą kulturą.

– Chcemy wyjść ludziom naprzeciw i w łatwo dostępny sposób przekazać wartości, które wpisują się w pojęcie sztuki – dodaje Adam Rojek.

 

Pierwsze wydarzenie w ramach projektu „Słowem w twarz” odbyło się 13 sierpnia przed punktem informacji miejskiej halo! Rybnik. Motywem przewodnim występów było szaleństwo. Artyści musieli przedstawić swoją interpretację tematu.

– Szaleństwo jest dla mnie bardzo szerokim pojęciem. Tym słowem można określić każdy skrajny stan emocjonalny: od bycia nieziemsko szczęśliwym, do wściekłości, czy rozpaczy. Dla mnie szaleństwo to przede wszystkim silniejsze przeżywanie uczuć – mówi Karolina Hozer, która wykonała utwór „Ty pytasz mnie” autorstwa Jaromira Nohavicy. – Utwory, które wykonuję, staram się dobierać przez pryzmat własnych doświadczeń. Wtedy emocje, które przekazuję, stają się autentyczne i łatwiejsze do zrozumienia dla odbiorców – tłumaczy artystka.

Występy rybnickiej młodzieży cieszyły się dużym zainteresowaniem przechodniów, którzy zatrzymywali się, żeby posłuchać poezji, a także gry na pianinie oraz gitarze. Wśród publiczności znalazła się zarówno młodzież, rodziny z dziećmi, jak i seniorzy.

– Plenerowy charakter wydarzenia umożliwia spotkanie ze słowem mówionym i śpiewanym ludziom na ulicy, co jest dość nietypowym rozwiązaniem, dzięki któremu pierwsze wydarzenie przyciągnęło tłumy – wyjaśnia Karolina Hozer.

 

Na scenie przed halo! Rybnik swoje umiejętności zaprezentowało łącznie kilkunastu artystów: Patrycja Szendzielorz, Jarosław Hanik, Sylwia Szpiech, Adam Rojek, Tomasz Słowik, Natalia Karwot, Kevin Maglrab, Patryk Szymborski, Kamil Szmurło, Agnieszka Penkała, Karolina Hozer, Anna Kolbusz oraz Emilia Szurek.

Kolejne wydarzenia w ramach projektu kulturalnego „Słowem w twarz” odbędą się 3 września na terenie kampusu oraz 10 września na placu Jana Pawła II przed rybnicką bazyliką. Na 24 września zaplanowano na rynku wielki finał pierwszej edycji projektu. Początek każdego wydarzenia o godzinie 18.00.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd