Wyspiański na zakupach

 

Niecodzienną akcję na Narodowe Czytanie 2017 przygotowuje Biblioteka Publiczna w Sępólnie Krajeńskim. Fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, będzie można przeczytać w sklepowych witrynach w mieście. Najbardziej zaangażowani czytelnicy otrzymają także nagrody.

W tym roku w Sępólnie Krajeńskim nie będzie tradycyjnej akcji publicznego czytania wybranego dzieła polskiego pisarza. Nie będzie też towarzyszących wydarzeniu parad młodzieży przebranej w stroje z epoki. Wszystko przez potrzebę zachowania powagi i solidarności z poszkodowanymi w nawałnicy. Na terenie Gminy Sępólno Krajeńskie wiele rodzin straciło część swojego dobytku.

Biblioteka Publiczna nie wycofuje się jednak całkowicie z przeprowadzenia akcji Narodowego Czytania. W tym roku mieszkańcy miasta i turyści będą mogli samodzielnie zagłębić się w lekturę. Fragmenty "Wesela" będą wywieszone w czternastu witrynach sklepowych na trasie od biblioteki na ulicy Wojska Polskiego, do jej filii na ulicy Kościuszki.

 

– Każdy, kto przejdzie ten odcinek, odnajdzie fragmenty lektury i zapozna się z nimi, będzie mógł liczyć na nagrodę – zapowiada Magdalena Stormowska z Biblioteki Publicznej w Sępólnie Krajeńskim.

Organizatorzy akcji przygotowali trzy konkursy. Pierwszy będzie polegał na wykonaniu ciekawego selfie na tle jednego z plakatów. Drugi to odgadnięcie cytatu ukrytego w treści plakatów. Chodzi o to, aby odnaleźć wszystkie wywieszone w witrynach plansze, wynotować wyróżnione na nich słowa i złożyć je w cytat będący jednocześnie odpowiedzią. Trzeci konkurs będzie polegał na logicznym uporządkowaniu kolejności plakatów. Wszystkie one będą ponumerowane. Ich rozmieszczenie w witrynach będzie jednak losowe. Zadaniem uczestników zabawy będzie przeczytanie treści wszystkich plakatów, a następnie ustalenie ich prawidłowej chronologii. Odpowiedzią będzie właściwy ciąg liczb, stanowiący numery plansz, który należy przesłać do biblioteki.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd