Sosnowiec. Kultura Na Widoku

Od czwartku – 8 września – mieszkańcy Sosnowca mogą pobierać utwory w cyfrowej wersji ze specjalnie przygotowanych instalacji, które stanęły na Placu Stulecia. Te uliczne biblioteki to część projektu Kultura Na Widoku, organizowanego przez Fundację Legalna Kultura. W spotach promujących tegoroczną, trzecią już edycję Kultury Na Widoku wzięły udział wybitne osobowości artystyczne – Zbigniew Wodecki, Danuta Stenka, Joanna Jabłczyńska, Arek Jakubik oraz Jarosław Boberek.

Projekt ma na celu budowanie świadomego uczestnictwa w kulturze i jest skierowany do wszystkich –nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, żeby wyrobić w sobie nawyk sięgania po kulturę z legalnych źródeł.

– Liczymy, że taka forma prezentacji kultury w przestrzeni miejskiej spodoba się mieszkańcom Sosnowca. Chcemy w większym stopniu zaangażować sosnowiczan w życie miasta –tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Kultura Na Widoku to uliczne wirtualne biblioteki ustawione w centralnych punktach miast oraz w miejscach wydarzeń kulturalnych. W tym roku pojawiły się także citylighty na 600 przystankach aglomeracji miejskich w całej Polsce. Do dyspozycji użytkowników są tysiące plakatów w szkołach, bibliotekach i urzędach w miejscowościach na terenie całej Polski. Można z nich pobrać 1100 utworów w cyfrowej wersji – filmów, muzyki, książek i gier. W tym roku organizatorzy proponują także wirtualne spacery po muzeach świata.

– Każdy, kto podejdzie do instalacji, plakatu czy citylightu na przystanku, zobaczy okładki filmów, płyt, książek oraz gier. Wpisując link do przeglądarki w urządzeniu mobilnym lub skanując kod QR może bezpłatnie albo w promocyjnej cenie pobrać interesujący go utwór. Oczywiście, aby skorzystać z tych zasobów, nie trzeba nawet wychodzić z domu, wystarczy wejść na www.kulturanawidoku.pl – mówi Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Legalna Kultura.

Instalacje będą do dyspozycji mieszkańców do 15 września, ale z zasobów tegorocznej Kultury Na Widoku można będzie korzystać do 8 października za pośrednictwem strony internetowej.