Miasto przeobrażone w scenę

   • Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych ViaThea odbędzie się po raz 23.
  • W programie różne gatunki sztuki, środków wyrazu i form teatralnych
  • Wystąpią 22 grupy z 11 krajów w 14 różnych lokalizacjach 

Pierwsza ViaThea wiele zawdzięcza jeleniogórskim teatrom ulicznym, które rozbudziły w Görlitz odważne marzenia o przeobrażeniu miasta w niezwykłą, zaskakującą i zachwycającą scenę dla sztuki. Przez lata scena ta rozrosła się, przekroczyła granicę i dzisiaj ViaTheę coraz częściej gości już nie tylko Görlitz, ale i Zgorzelec.

 

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych ViaThea odbędzie się już po raz 23. Od pierwszej edycji, która odbyła się w 1995 roku, festiwal zdążył stać się integralną częścią życia kulturalnego, początkowo Görlitz, a później także Zgorzelca, co roku zaskakując widzów nowymi koncepcjami. ViaThea to naprawdę najpiękniejszy letni festiwal, o czym najlepiej świadczą tłumy widzów, turystów i miejscowych, którzy w okresie festiwalowych dni z programem w rękach „polują” na ulubione grupy i najciekawsze spektakle. Historyczne otoczenie i publiczność, uznawana przez artystów za najlepszą z możliwych, współtworzą niepowtarzalny klimat jedynego w swoim rodzaju teatralnego święta.

 

Tegoroczna ViaThea rozpoczęła się już 6 lipca, tradycyjnym, gwarnym piknikiem na Stokrotkowej Łące malowniczego Parku Miejskiego w Görlitz. Potrwa do 22.30 w sobotę, 8 lipca, wypełniając kolejne festiwalowe dni różnymi gatunkami sztuki, środkami wyrazu, formami teatralnymi. Będzie więc teatralnie, muzycznie i tanecznie. Będzie performance, występy offowe, z którymi zaprezentują się artyści niezależni z Görlitz i okolic, lalki, szczudła i akrobacje, teatr wizualny, opera i tajemniczy Turisedejczycy. Jedno jest pewne – 23. ViaThea tak, jak poprzednie edycje, będzie bawić, uczyć, zmuszać do refleksji, czarować. Będzie łączyć i zbliżać międzynarodową publiczność zapraszając do oglądania spektakli wystawianych na niezwykłych scenach teatralnych w historycznych miejscach Europa-Miasta Görlitz/Zgorzelec.

 

22 grupy z 11 krajów – Niemiec, Francji, Izraela, Belgii, Holandii, Polski, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Kanady i USA, w 14 różnych lokalizacjach, codziennie od popołudnia do późnego wieczora. W Parku Miejskim w Görlitz, w City Center, na Fishmarkt, przy Kaisertrutz, przy Klinice, na Konsulstrasse, Marienplatz, łące przed Teatrem, na rynkach, przy moście Staromiejskim po zgorzeleckiej stronie, czyli…. wszędzie. W wędrówce po tym ogromnym teatrze pomoże Program wydarzeń w formie zeszyciku, który będzie można nabyć i punktach Info ViaThea i wielu punktach na terenie miasta lub korzystając z aplikacji, do pobrania na stronie internetowej. Pieniądze zarobione na sprzedaży programów i udostępnianiu ich wirtualnie zasilą fundusz organizacyjny następnej Via Thea. Radość jakiej dostarcza to wydarzenie naprawdę jest warta wsparcia, dlatego zachęcamy do kupowania programów.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd