O kotach do przytulania i do adopcji rozmawiamy w wywiadzie z prezes Stowarzyszenia Kocia Przystań Agatą Ciepłuch.

– Jest Pani Prezesem Stowarzyszenia Kocia Przystań - czym dokładnie się zajmujecie?

Kocia Przystań zajmuje się szeroko pojętą pomocą potrzebującym kotom. Przyjmujemy pod swoją opiekę porzucone, chore, bezdomne i osierocone koty – trafiają do prowadzonego przez nas przytuliska lub domów tymczasowych, gdzie otrzymują opiekę weterynaryjną, pełną miskę, ciepły kocyk, czystą kuwetę i tyle głasków, ile sobie tylko zażyczą. W tym czasie szukamy dla nich domów, które przechodzą możliwie dokładną kontrolę i są zobowiązane do podpisania umowy adopcyjnej. Oprócz tego przeciwdziałamy kociej bezdomności kastrując koty wolno żyjące, wspomagamy lokalnych karmicieli kocim jedzeniem oraz prowadzimy działalność edukacyjną organizując warsztaty i prelekcje w szkołach.

infoplanet luzie z pasja koty do adopcji i do przytulenia do adopcji

– Jak wygląda taka praca „od kuchni”?

– Dwa razy dziennie wolontariusze przychodzą do kociarni na dyżur, podczas którego karmią koty, podają ewentualne leki, sprzątają oraz zabierają koty do weterynarza, jeśli zajdzie taka potrzeba. Przede wszystkim, jednak, bawią się z podopiecznymi, którzy często cały dzień z utęsknieniem wyglądają człowieka. Niektórzy z nas działają również w terenie łapiąc dzikie koty do kastracji, inni zajmują się dodatkowo zaopatrzeniem kociarni i domów tymczasowych w jedzenie, żwir i leki. Są również osoby koordynujące procesy adopcyjne i obsługujące stoiska na wydarzeniach charytatywnych. Staramy się dzielić obowiązkami, każdy daje z siebie tyle, ile uzna za stosowne.

– Jesteście wolontariuszami?

– Nikt z nas nie pobiera wynagrodzenia za świadczone usługi. Jedyne korzyści, które czerpiemy działając w Kociej Przystani to darmowa kototerapia i bezcenne uczucie spełnionego dobrego uczynku.

infoplanet luzie z pasja koty do adopcji i do przytulenia drapak

– Jak duże macie możliwości działania, jak wielu zwierzętom możecie pomóc?

– Kociarnia to na dzień dzisiejszy dwa małe pomieszczenia – w pokoju adopcyjnym zdrowe koty biegają luzem, natomiast w tzw. „szpitaliku” chore koty są izolowane w boksach. W sumie mieści się tam kilkanaście kotów. Pomoc każdemu kolejnemu zależy od dostępności domów tymczasowych i życzliwości współpracujących z nami przychodni. Obecnie dwie przychodnie i kilkanaście domów tymczasowych gości naszych podopiecznych.

– Polskie prawo wspiera takie inicjatywy czy raczej utrudnia?

– Obowiązujące przepisy nie utrudniają nam działalności, prowadzenie Stowarzyszenia łączy się jednak z ilością tzw. „papierkowej roboty”, która może się wydawać zniechęcająca.

infoplanet luzie z pasja koty do adopcji i do przytulenia kocia przystan

– W Polsce jest duży problem bezdomnych zwierząt? Jak to wygląda z kotami? Ile ich jest na obszarze, dajmy na to, Śląska?

– Problem jest ogromny, zwłaszcza w przypadku kotów. Ciągle wielu ludzi uważa, że kot to dzikie zwierzę, które doskonale poradzi sobie na wolności bez pomocy człowieka. Świadomość konieczności kastracji kotów rośnie bardzo powoli. Podobnie rzecz ma się w kwestii humanitarnego traktowania naszych podopiecznych – co jakiś czas odławiamy zwierzaka porzuconego na odludziu, wyniesionego na śmietnik, pozostawionego pod blokiem po przeprowadzce.

– Czym Stowarzyszenia takie jak Wasze różnią się od państwowych schronisk?

– Z jednej strony, przytulisko nie musi spełniać tak restrykcyjnych wymagań jak schronisko, nie mamy obowiązku przyjmować wszystkich zwierząt, mogą również istnieć liczne przytuliska na terenie jednej gminy. Z drugiej strony, nie jesteśmy wspierani finansowo przez budżet miasta, więc musimy w całości polegać na składkach członkowskich, dobrowolnych darowiznach i wpływach z przeprowadzanych zbiórek publicznych. Działamy na znacznie mniejszą skalę niż schronisko, ale dzięki temu każdy z naszych podopiecznych może liczyć na mnóstwo uwagi i indywidualne podejście.

infoplanet luzie z pasja koty do adopcji i do przytulenia kocia zabawa

– Jak można wesprzeć Kocią Przystań?

– Przyjmujemy zarówno darowizny rzeczowe, jak i finansowe. Każdy nowy wolontariusz jest na wagę złota. Znasz miejsce, w którym moglibyśmy umieścić nasze ulotki, plakat i skarbonkę? Daj nam znać. Odezwij się do nas, jeśli wiesz, gdzie moglibyśmy zorganizować wydarzenie charytatywne lub zbiórkę. Powiedz o nas znajomym i rodzinie, pamiętaj o nas przy rozliczaniu PITa, zostań domem tymczasowym.

kup artykuly platne