Po 3 lat badań roślin tropikalnych w Singapurze naukowcy z Wydziału Farmacji National University of Singapore zidentyfikowali kilka ziół o właściwościach przeciwnowotworowych. Choć odkrycia są obiecujące, badacze przestrzegają przed próbami samoleczenia za pomocą tropikalnych roślin bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Kraje Azji Południowo-Wschodniej, w tym Singapur, przechodzą przyspieszony proces urbanizacji, która zmienia ich krajobraz i kulturę. Pomimo powszechnego stosowania nowoczesnej medycyny, wciąż istnieje na tych terenach również tradycja stosowania lokalnych roślin do leczenia różnych chorób, w tym raka. Brakuje jednak dowodów naukowych dotyczących właściwości leczniczych lokalnych roślin.

infoplanet medycyna naturalna ziola na raka nowotwory

Jak wynika z publikacji w „Journal of Ethnopharmacology”, naukowcy postanowili zebrać dowody na działanie tropikalnych roślin. W tym celu zorganizowali badania właściwości farmakologicznych tych lokalnych ziół. Zespół skupił się na 7 roślinach, które lokalnie funkcjonowały jako tradycyjne leki na raka: Bandicoot Berry (Leea indica), Sabah Snake Grass (Clinacanthus nutans), Fool's Curry Leaf (Clausena lansium), Seven Star Needle (Pereskia bleo), Black Face General (Strobilanthes crispus), South African Leaf (Vernonia amygdalina) i Simpleleaf Chastetree (Vitex trifolia). W efekcie badacze odkryli, że 3 gatunki były szczególnie skuteczne w hamowaniu wzrostu kilku nowotworów.

Podczas badań zespół naukowców przygotował ekstrakty ze „świeżych” „zdrowych” i „dojrzałych” liści lokalnych roślin i zbadał ich wpływ na komórki nowotworów piersi, jajników, macicy, szyjki macicy, białaczki, wątroby i okrężnicy. Bandicoot Berry, South African Leaf i Simpleleaf Chastetree, według naukowców, miały działanie przeciwnowotworowe przeciwko wszystkim 7 rodzajom raka. Ponadto Fool's Curry Leaf and Black Face General również wykazywały właściwości ochronne wobec niektórych komórek nowotworowych.

infoplanet medycyna naturalna ziola na raka nowotwory

– Rośliny lecznicze są stosowane do leczenia różnych dolegliwości od czasów starożytnych, ale ich właściwości przeciwnowotworowe nie zostały dobrze zbadane. Nasze odkrycia dostarczają nowych dowodów naukowych na skuteczność stosowania tradycyjnych ziół do leczenia raka i torują drogę do rozwoju nowych środków terapeutycznych – wyjaśnia główny autor badania Koh Hwee Ling.

Co ciekawe, pomimo powszechnego stosowania w regionie Sabah Snake Grass, zespół odkrył, że roślina nie była skuteczna w zapobieganiu rozwojowi komórek nowotworowych. W odniesieniu do pozostałych ziół badacze wskazują, że potrzebne są dalsze badania, aby zidentyfikować aktywne związki odpowiadające za działanie przeciwnowotworowe.