Jesień zbliża się wielkimi krokami, a w Polsce kojarzy się ona z czasem grzybobrań. Tę aktywność można zaś nazwać niemal naszym sportem narodowym. Wypady do lasów rozpoczynają się często już późnego lata. Wówczas od wczesnego świtu na obrzeżach leśnych przecinek parkują dziesiątki samochodów, z których wysypują się spragnieni grzybów pasażerowie.

W żadnym innym kraju zbieranie grzybów nie jest tak popularne, jak w Polsce. Jest to nie tylko kwestia preferencji mieszkańców, ale również zewnętrznych uwarunkowań. W wielu państwach europejskich działają bowiem znacznie bardziej restrykcyjne przepisy, które zabraniają zbierania wielu występujących w nich gatunków. Stąd też wybierając się za granicę, choćby do Czech czy na Słowację, warto sprawdzić, jakie rodzaje grzybów nie są pod ochroną.

Grzybobranie pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym. Możliwość podziwiania leśnych ostępów o nieprzyzwoicie wczesnej porze oraz późniejsze doznania kulinarne są dla wielu bezcenne. Nie zawsze jednak zbierając grzyby postępujemy rozważnie, dlatego w sezonie zdarzają się przypadki zatruć, które nie zawsze kończą się szczęśliwie.

Jak należy zbierać grzyby, których z nich lepiej unikać oraz inne informacje związane z grzybobraniem – przedstawimy w naszym tygodniowym cyklu.

Czytaj dalej