Jarmarki świąteczne sygnalizują początek Adwentu. Drewniane chaty oferują lokalne wyroby rękodzielnicze, grzane wino i świąteczną radość. Tradycja obecna od wieków pochodzi z zimowych targów późnego średniowiecza w niemieckojęzycznej części Europy i innych części dawnego Świętego Cesarstwa Rzymskiego, w tym we wschodniej Francji i Szwajcarii. Zimowe targi odbywały się w ciągu kilku dni. Targ w Dreźnie może być najstarszym targiem w Niemczech zatwierdzonym przez Fryderyka II, elektora Saksonii, w 1434 roku. Oto jedne z najlepszych rynków bożonarodzeniowych w Europie, na których możesz poczuć atmosferę świąt i zaopatrzyć się na świąteczną ucztę.

Strasburg: francuski klasyk

Największy i najstarszy we Francji bożonarodzeniowy targ w Strasburgu pochodzi z XVI wieku. Setki stoisk targowych rozpościerają się na wyspie Grande anle-an w zabytkowym centrum miasta i są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spróbuj specjałów z tej części północno-wschodniej Francji, takich jak naleśniki, przyprawy do pieczenia pierników i białych win alsaciańskich. Obok choinki na Place Kleber, możesz obejrzeć Sharing Village, która wspiera lokalne organizacje non-profit i organizacje charytatywne, a lodowisko oferuje widok na główną katedrę nocą przy Place du Château.

infoplanet podroze last minute swiateczne targi Strasburg

Zagrzeb: wschodząca gwiazda

Stolica Chorwacji poważnie traktuje adwent, zdobywając wyróżnienia za najlepszy świąteczny targ w Europie przez ostatnie 3 lata z rzędu. Fontanna na placu Bana Josipa Jelačicia mieni się światłami, a latarnie rzucają ciepły blask na aleję drzew i stary pawilon muzyczny w parku Zrinjevaca. Zjedz upieczoną štrukle –ciasto z miękkiego sera – z grzanym winem. Sześcioosobowa orkiestra Ad Gloriam gra koncerty na jednym z najbardziej malowniczych balkonów w mieście, nadając ton uroczystości na ulicach poniżej.

infoplanet podroze last minute swiateczne targi Zagrzeb

Amsterdam: Boże Narodzenie na kanałach

Przepełniony 26 targami świątecznymi w całym mieście, Amsterdam urządza lodowisko przed Rijksmuseum, otoczone wioską drewnianych domków serwujących olibollen (holenderskie pączki) i grzane wino na Museumplein. Drzewa i krzewy wypełniają tradycyjny targ kwiatowy, a lokalni artyści i projektanci pokazują swoją pracę na rynku Funky Xmas w dawnej gazowni miejskiej w Westergasfabriek. Holenderska stolica rozpoczyna sezon od corocznego obchodu Turn on the Lights w połowie listopada, kiedy ponad 400 tys. świateł LED i fajerwerków prezentuje XIX-wieczny budynek domu towarowego Bijenkorf i wysokie na 19 m drzewo przed Pałacem Królewskim. Prawdziwa magia sprawia, że artyści z całego świata dekorują kanały instalacjami podczas Amsterdam Light Festival, to również idealny czas na rejs.

 

infoplanet podroze last minute swiateczne targi Amsterdamjpg

Norymberga: Karuzele i diabelskie młyny

W południowych Niemczech Norymberski Jarmark Bożonarodzeniowy opiera się na ponad 400-letniej tradycji i otacza gotycki XIV-wieczny Kościół Marii Panny, który góruje nad głównym rynkiem. Dzieciom spodoba się magiczny dziecięcy jarmark bożonarodzeniowy z nostalgiczną, dwupoziomową karuzelą z reniferem, diabelskim młynem i kolejką parową. Norymberskie kiełbasy są podawane w bułce po trzy, a całość można dopełnić słynnym piernikiem Lebkuchen, pieczonym przez ponad 600 lat w mieście i oferowanym w każdym kształcie i wielkości.

infoplanet podroze last minute swiateczne targi Norymberga

Rzym: Zakupy dla sportu

Rynek Wiecznego Miasta na Piazza Navona znajduje się na stadionie Domicjana, gdzie starożytni Rzymianie oglądali gry już w pierwszym wieku naszej ery. W grudniu lokalni sprzedawcy tłoczyli się wokół placu, by sprzedać wypieki i tradycyjne zabawki, podczas gdy uliczni muzycy grali pod Fontanną Czterech Rzek Berniniego i z XVIII-wiecznym Kościołem Św. Agnes w Agone w tle. Wystawa złożona jest z około 150 szopek z całych Włoch i ponad 40 innych krajów, możesz na niej obejrzeć reprodukcje tradycyjnych XVIII-wiecznych szopek neapolitańskich i sycylijskich oraz dziewiętnastowiecznych rzymskich żłóbków, a także nowoczesne wersje wykonane z niekonwencjonalnych materiałów, takich jak piasek, ryż, makaron i orzechy. W 2018 roku po raz pierwszy wystawa odbywa się przy Via di Conciliazione 5 w pobliżu Watykanu.

infoplanet podroze last minute swiateczne targi Rzym

Jersey: Święto wyspiarskie

W tłumaczeniu ze starego języka Norman-French Christmas Festival – La Fête de Noué oznacza parady, światła, świąteczne filmy i teatr uliczny na ulicach Jersey na Wyspach Normandzkich. Teren największej parafii St. Helier wypełniają parady bojowe z Bożonarodzeniowymi bitwami, marszami i popisami tancerzy. Zbudowane w 1810 roku, wbrew groźbie napoleońskiej inwazji, koszary Grève de Lecq przekształcają się w rynek rzemieślników. Smakuj naleśniki i cydr od francuskich sprzedawców z Royal Square w St. Helier lub na Norman-French Market w Weighbridge Place.

infoplanet podroze last minute swiateczne targi Jersey

kup artykuly platne