Gdy Gustaw Eiffel w 1889 roku zaprojektował budowlę jako tymczasową ekspozycję przeznaczoną na światowe targi, nie przypuszczał, że na zawsze wpisze się w krajobraz Paryża i stanie się symbolem Francji. Status jednej z najsłynniejszych budowli świata to jednak nie tylko ogromny zaszczyt i powód, dla którego do stolicy przyjeżdżają wycieczki z całego świata. Stanowi on również zobowiązanie do inwestycji służących jej utrzymanie w dobrym stanie, co wymaga olbrzymiego wysiłku.

 

Duża wieża, duży kłopot

Częstotliwość konserwacji jest stała – cała konstrukcja wymaga nałożenia świeżej farby co kilka lat. Jednak wybór koloru to kwestia czysto estetyczna. Pan Eiffel zdecydował na pomalowanie wieży na czerwono, ale od tej pory zmieniała ona barwy kilkakrotnie, przybierając tony od czerwono-brązowych przez musztardowe żółcie aż do odcieni brązu. Obecnie na powierzchni konstrukcji dominują brązowe tony – od najciemniejszego na dole po jaśniejszy na górze. Idealnie współgrająone z kolorem paryskiego nieba.

 

Podczas ostatniego malowania w 2009 roku, 25 członków załogi używając 56 km liny wspinaczkowej malowało monument przez 18 miesięcy. 66 ton bezołowiowej farby – to ilość niezbędna do przykrycia każdej szczeliny, belki, nakrętki i śruby.

 

Wszystko odbywa się w staromodny sposób. Wieża Eiffla wciąż jest odświeżana przy użyciu tej samej wypróbowanej metody, którą była malowana po raz pierwszy w XX wieku – całkowicie ręcznie, przy użyciu małych okrągłych szczotek.

Remont w liczbach

Reżim piękna nie kończy się na farbie. W trakcie prac związanych z czyszczeniem i renowacją wykorzystuje się 4 tony chusteczek, 25000 worków na śmieci i 400 litrów roztworu do czyszczenia metalu. W 1946 roku, kiedy tuż po wojnie zatrzymano windy, pracownicy, aby rozpocząć malowanie Wieży Eiffla, wspinali się po 1665 schodach (108 pięter).

 

Co prawda symbol znad Sekwany nie został zbudowany dla zysku, ale obecnie przyciąga około 7 milionów turystów rocznie, co sprawia, że jest najlepiej płatną atrakcją na świecie. Dlatego władze miasta w ciągu najbliższych 15 lat planują wydać 300 tysięcy euro na poprawę dostępu i bezpieczeństwa obiektu.

Dodatkowo miasto liczy na organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku, a rok później – Światowych Targów. Plany są ambitne, a czysta i zadbana Wieża Eiffla może pomóc Paryżowi w ich osiągnięciu. Dlatego już niedługo pędzle znowu pójdą w ruch.
Teresa Domagała