Więcej obowiązków od 2018 roku

   • Od 1 maja 2018 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy UE w zakresie danych osobowych
  • Mają one ujednolicić prawo we wszystkich 28 państwach członkowskich.
  • Konsumenci uzyskają nowe prawa, a firmy – obowiązki 

Od 1 maja 2018 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy Unii Europejskiej w zakresie ochrony danych osobowych. Rozporządzenie unijnego Rzecznika Ochrony Danych Osobowych dotyczące ochrony danych osobowych ma ujednolicić przepisy stosowane we wszystkich 28 państwach członkowskich.

– Nowe przepisy, które będą obowiązywały od maja 2018 roku, wprowadzają pewne modyfikacje do obecnie obowiązującej ustawy o ochronie danych osobowych. Zmieniają się zasady uzyskiwania zgody na przetwarzanie tych danych. Jest też dużo nowych obowiązków nałożonych na administratorów – mówi radca prawny z Kancelarii Lubasz i Wspólnicy doktor Dominik Lubasz w rozmowie z agencją Newseria Biznes.

Ponadto konsumenci uzyskają prawo bycia zapomnianym, przenoszenia gromadzonych na swój temat danych, ograniczenia ich profilowania i uzyskania bardziej wyczerpującej niż dotąd informacji o tym, jak są one przetwarzane. Jest to związane z nowymi obowiązkami, które zostaną nałożone na firmy przetwarzające dane.

– Administrator danych osobowych musi zweryfikować ryzyko związane z przetwarzaniem danych osobowych i stosownie do tego ryzyka wdrożyć odpowiednie rozwiązania. Może to być szyfrowanie, backupowanie danych albo rozwiązania pseudonimizacyjne, a zatem pozbawiające danych pewnych cech wewnętrznych do celów operacyjnych, tak by nie można było ich przypisać określonej osobie bez użycia dodatkowych informacji. Administrator musi podjąć decyzję dotyczącą zabezpieczeń i to on odpowiada za błąd w tejże decyzji – mówi doktor Lubasz.

Każde naruszenie bezpieczeństwa danych osobowych będzie musiało zostać zgłoszone do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, a także – w pewnych przypadkach – podane do informacji klientów. Nieprzestrzeganie będzie skutkowało karami finansowymi w wysokości, która zostanie każdorazowo orzeczona w decyzji GIODO.