Zapowiedź nowych przepisów UE

   • Nietypowy apel Komisji Prawnej Unii Europejskiej
  • Uznano konieczność utworzenia standardów etycznych sztucznej inteligencji
  • Pomysł trafi pod głosowanie jeszcze w tym kwartale 

Posłowie obradujący w Komisji Prawnej Unii Europejskiej zaapelowali do Komisji Europejskiej w sprawie opracowania unijnych regulacji prawa cywilnego dotyczących bezpieczeństwa wykorzystania robotów. Uznali również konieczności stworzenia standardów etycznych związanych z wykorzystaniem robotów i sztucznej inteligencji.

– Robotyzacja wpływa na coraz więcej dziedzin naszego codziennego życia. Aby zmierzyć się z tą rzeczywistością i zapewnić, że roboty będą służyć ludziom, pilnie musimy stworzyć solidne europejskie ramy prawne – oświadczyła Mady Delvaux, eurodeputowana z Luksemburga.

Jak twierdzą europosłowie, unijne procedury pozwolą na lepsze wykorzystanie potencjału robotyzacji, przyspieszą rozwój sztucznej inteligencji i stworzą odpowiednie standardy bezpieczeństwa.

W przyszłym prawie miałyby się znaleźć przepisy dotyczące utworzenia europejskiej agencji ds. robotyki i sztucznej inteligencji oraz funduszu odszkodowań, etycznego kodeksu postępowania za szkody wyrządzone przez roboty, norm harmonizujących standardy w krajach członkowskich, a także wprowadzające nowy status prawny – elektrycznej osoby prawnej.

Propozycja ma zostać przedstawiona pod głosowanie Parlamentu Europejskiego w lutym tego roku.