Powstaje projekt ustawy usprawniający ściągalność

   • Jeszcze w lutym zostanie projekt ustawy usprawniający ściągalność abonamentu RTV
  • To efekt deklaracji Ministra Glińskiego w czasie przeglądu resortów
  • Założenia nowej regulacji omówił wiceminister kultury Jarosław Sellin 

Zgodnie z deklaracjami wiceministra kultury Jarosława Sellina, projekt ustawy usprawniający ściągalność abonamentu radiowo-telewizyjnego ma być opracowany do końca obecnego miesiąca.

– Pan premier Gliński w czasie przeglądu resortów, w obecności pani premier, zobowiązał się, że w lutym z naszego resortu – ministerstwa kultury – taki projekt wyjdzie, będzie przedstawiony i będziemy go procedować wiosną – mówił wiceminister na antenie Polsat News.

Sellin nie chciał jednak jeszcze zdradzić żadnych szczegółów regulacji. Stwierdził jednak, że podmiotem odpowiedzialnym za ściąganie abonamentu RTV powinna zostać – jak do tej pory – Poczta Polska.

– Poczta Polska to odbudowująca się na nowo struktura, dobrze, coraz solidniej funkcjonująca. Nie widzę powodu, dlaczego temu operatorowi to odbierać – stwierdził.

Nie wiadomo również, kogo nowa regulacja zobowiąże do opłacania abonamentu.

– Generalnie uważam, że powinna być zasada, tak jak w większości krajów europejskich, że prawie wszyscy obywatele utrzymują media publiczne, ze względu na to, że one są ważne dla kultury narodowej, dla jakości debaty publicznej, dla edukacji. Niezależnie od tego, czy obficie korzystamy z ich oferty, czy mniej, powinniśmy je utrzymywać solidarnie, tak jak utrzymujemy Operę Narodową, Teatr Narodowy czy ważne muzeum, choć nie zawsze te miejsce odwiedzamy – skwitował.