Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zapowiada zamianę przepisów

   • Rząd uznał technologie mobilne za kwestię strategiczną dla rozwoju polskiej gospodarki
  • Z tego względu zamierza zmienić prawo w zakresie pięciu barier
  • Przeszkody dla przedsiębiorców wskazuje minister Anna Streżyńska 

Jak informuje Minister Administracji i Cyfryzacji Anna Streżyńska, rząd uznał technologie mobilne za kwestię strategiczną dla rozwoju polskiej gospodarki. Z tego względu zamierza zmienić prawo w zakresie pięciu barier, które – zdaniem resortu – są przeszkodą dla przedsiębiorców i inwestorów rynku.

– Jest pięć kluczowych zagadnień, które musimy uwzględnić w przepisach prawa, żeby skutecznie promować mobilność. Ważną sprawą jest przede wszystkim standaryzacja nowych usług 5G. Ten proces trzeba dokończyć – zapowiadała minister Streżyńska w wywiadzie dla agencji Newseria Biznes.

Pozostałe aspekty to promieniowanie elektromagnetyczne, opłaty publiczno-prawne dla operatorów telekomunikacyjnych, brak standardów dotyczących infrastruktury korzystającej z mobilności, a także bezpieczeństwo i ochrona danych osobowych.

Inicjatywa ministerstwa w zakresie technologii mobilności oparta jest na raporcie firmy doradczej PwC, który został przeprowadzony w styczniu na zlecenie Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Zgodnie z jego treścią sektor telefonii mobilnej to 3,2% PKB w skali roku. Operatorzy zapewniają zaś budżetowi państwa 26,5 mld złotych wpływu rocznie.

– Bez rozwoju infrastruktury i technologii mobilnych nie będzie możliwe zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki ani budowa nowoczesnego państwa opartego na e-administracji – wskazuje ponadto PwC.