Zamknięto prace analityczne

   • KERM podjął decyzję o zakończeniu prac związanych z tzw. jednolitym podatkiem
  • Zdecydowano, że rozwiązanie nie zostanie wprowadzone
  • Decyzje podjęto na podstawie merytorycznych argumentów partnerów społecznych i biznesowych 

Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Finansów, Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów (KERM) podjął decyzję o zakończeniu prac studyjno-analitycznych związanych z tzw. jednolitym podatkiem.

– Po rzeczowych konsultacjach i wszechstronnych analizach „za” i „przeciw”, zdecydowaliśmy, że nie wprowadzimy tego rozwiązania do polskiego systemu podatkowego – oświadczył przewodniczący KERM, wicepremier Mateusz Morawiecki.

Decyzja to efekt zobowiązania, które złożył polski rząd w listopadzie. Zgodnie z zapowiedziami ostateczne stanowisko w sprawie reformy podatkowej i koncepcji tzw. jednolitego podatku miało zostać przekazane do końca listopada. W tym czasie przedstawiciele KERM wysłuchali merytorycznych argumentów partnerów społecznych i biznesowych. Na ich podstawie uznał zaś, że kontynuacja prac nad nowym rozwiązaniem systemowym byłaby niezasadna.

– Chcemy przeciąć tą decyzją wszelkie spekulacje i towarzyszące im niepewności dotyczące przyszłego prawa podatkowego w Polsce. W każdym dojrzałym i odpowiedzialnym państwie prowadzone są analizy, których celem jest dopasowanie rozwiązań podatkowych do zmieniających się warunków. W sprawie tzw. podatku jednolitego, podjęliśmy wspólną decyzję i ten etap przeglądu polskiego systemu podatkowego mamy już za sobą – dodał wicepremier.