Nowe regulacje ministerstwa cyfryzacji

   • Plany zmian w przepisach dotyczących ścisłego nadzoru SMS-ów premium
  • Resort niezadowolony z rynkowej samoregulacji
  • Nowe obowiązki organizatorów konkursów i klientów 

Jak wynika z nieoficjalnych informacji przekazanych przez ministerstwo cyfryzacji, planowane są zmiany w przepisach dotyczących nadzoru SMS-ów premium, a więc dodatkowo płatnych loterii czy konkursów, a także bezpłatnych wiadomości zachęcających do zakupu usługi lub prenumeraty. Resort uznał bowiem, że rynkowa samoregulacja nie sprawdziła się.

– Musimy mieć świadomość, że to ciągła zabawa w policjantów i złodziei. Zamknięcie jednej furtki automatycznie uaktywnia nieuczciwych przedsiębiorców, którzy szukają kolejnych furtek. Często jest ona napisana w tak skomplikowany sposób, że uczestnik nie wie, ile go to będzie kosztować – komentował plany ministerstwa wiceminister cyfryzacji Piotr Woźny.

Projekt zmian zakłada nałożenie na telekomy oraz organizatorów konkursów za pośrednictwem SMS nowych obowiązków informacyjnych. Na subskrybowanie dodatkowo płatnej usługi użytkownik będzie musiał również wyrazić zgodę świadomie. Obecnie wystarczy, aby zareagował on na SMS-ową zaczepkę.

Co więcej, klienci mają również zostać zobowiązani do zgłoszenia swojemu operatorowi maksymalnej kwoty, którą będą chcieli przeznaczyć na usługi o niestandardowej cenie. Ustalone zostaną również cztery progi kwotowe – 0 zł, 35 zł, 100 zł i 200 zł. Ich przekroczenie spowoduje całkowite zablokowanie usług i dalsze naliczanie płatności.