Poprawka przyjęta w nocy

   • Kilka minut po północy senatorowie przyjęli poprawkę w sprawie podwyższenia kwoty wolnej od podatku
  • Poniosła ona kwotę wolną od podatku do 6,6 tys. złotych dla najmniej zarabiających
  • Projekt nowelizacji ma teraz trafić do komisji finansów 

Wczorajsza noc okazała się pracowita dla polskich senatorów. Kilka minut po północy przyjęli oni poprawkę w sprawie podwyższenia kwoty wolnej od podatku.

Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw została przegłosowana z jedną zmianą, którą zgłosił senator Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz Bierecki w czasie poniedziałkowego posiedzenia. Poniosła ona kwotę wolną od podatku do 6,6 tys. złotych dla najmniej zarabiających. Dzięki temu ci, których roczne dochody nie przekroczą 85 528 złotych, nie zapłacą podatku. bez zmian natomiast pozostaje kwota wolna od podatku w pierwszym przedziale skali podatkowej – pomiędzy 85 528 złotych a 11 000 zł rocznie.

Poprawka zbiegła się w czasie z propozycją opublikowaną przez ministerstwo finansów. Wskazywała ona tożsamą kwotę jako preferowaną.

– Chcemy pomóc tym, którzy przeliczają każde 50 zł na bochenki chleba, a nie na lunche czy butelki win – komentował wicepremier Mateusz Morawiecki.

Przychylnie dla nowego kształtu regulacji normatywnej opowiedziało się 53 senatorów, przeciw było 29. Nie było nikogo, kto wstrzymałby się od głosu. Projekt nowelizacji trafił do komisji finansów. Na posiedzeniu sejmu pojawi się być może jeszcze dziś.