Ludzkim językiem o ubezpieczeniach i finansach

   • Sopocki Festiwal Finansowy poświęcony jest rozsądnemu wydawaniu pieniędzy
  • Od 5 czerwca specjaliści wyjaśnią, jak bezpiecznie dokonywać zakupy w sieci
  • Będzie można tez dowiedzieć się, jak uzyskać odszkodowanie po wypadku 

Przed nami pierwsza edycja Sopockiego Festiwalu Finansowego – poświęconego rozsądnemu wydawaniu pieniędzy, oszczędzaniu. W Sopotece, Państwowej Galerii Sztuki i namiocie na Placu Przyjaciół Sopotu, od poniedziałku, 5 czerwca, specjaliści wyjaśnią jak bezpiecznie dokonywać zakupy w sieci, wytłumaczą zawiłości prawa spadkowego i uzyskiwania odszkodowanie po wypadku. Będzie praktycznie i za darmo.

W bogatym programie Festiwalu możemy wybierać. Od poważnych tematów ekonomicznych, przez pożyteczne szkolenia dla ludzi w każdym wieku, porady dotyczące ubezpieczeń i odszkodowań, aż po oszczędzanie energii, z samochodami elektrycznymi na czele.

Po pierwsze, samochody elektryczne

Warto zobaczyć, jak to działa. Pokazy aut oraz sposobów ich ładowania odbędą się we wtorek w namiocie na Placu Przyjaciół Sopotu. Wszystkie tajniki oszczędnych samochodów zdradzą eksperci z firm GreenWay Infrastructure Poland, wyposażającej polskie drogi w stacje ładowania „elektryków” oraz Plichta – jedyny w Trójmieście sprzedawca aut, który oferuje elektryczne pojazdy od ręki.

We wtorek w Państwowej Galerii Sztuki odbędzie się debata „Auta elektryczne na polskich drogach. Jak to zrobić?”. Poprowadzi ją popularny dziennikarz motoryzacyjny Marek Ponikowski, który do dyskusji zaprosił Jakuba Farysia, prezesa Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz Rafała Czyżewskiego z GreenWay Infrastructure Poland.W festiwalowym namiocie codziennie o energooszczędności będzie można porozmawiać z ekspertem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Po drugie, karta czy gotówka?

Szereg wydarzeń podczas festiwalu jest poświęconych mądremu gospodarowaniu naszymi pieniędzmi, w tym używaniu kart płatniczych. Otwarte warsztaty „Jak bezpiecznie, wygodnie i szybko płacić kartą” przygotowali i poprowadzą eksperci firmy Visa (Sopoteka, poniedziałek, w dwóch turach, o godz. 16.00 i 17.00).

 

O tym, jak młodzież wyobraża sobie kupowanie za kilkanaście lat będzie można dowiedzieć się podczas uroczystego rozwiązania konkursu „Jak będziemy płacić w roku 2030?” organizowanego przez Visa i Miasto Sopot (niedziela w PGS). Nagrody wręczą Małgorzata O'Shaughnessy, Dyrektor Zarządzająca Regionem Europy Środkowo-Wschodniej z firmy VISA oraz Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Przez cały festiwal dużą aktywnością wykaże się Rzecznik Finansowy. Jego eksperci będą wyjaśniać, jak zrozumieć niejasne często stanowisko instytucji finansowych, co robić, kiedy się z nim nie zgadzamy, na czym polega polubowne rozwiązanie sporu. Będzie to wyjątkowo ciekawe dla „frankowiczów”, którzy będą mogli porozmawiać o możliwościach uzyskania pomocy Rzecznika w konkretnych sytuacjach.

Po trzecie, ubezpieczenia i odszkodowania

Prawnicy z REFUNDO wytłumaczą każdemu, jak zdobyć pełne odszkodowanie po wypadku (poniedziałek w Sopotece oraz namiocie) oraz kiedy i jak walczyć o rekompensatę w sądzie (wtorek i środa w Sopotece oraz namiocie).

A jak wybrać polisę, by zminimalizować ryzyko ewentualnych kłopotów z odszkodowaniami? I wykupić taką, która naprawdę chroni? Na te pytania chętnie odpowiedzą fachowcy z firmy MOCE.PL - Inteligentne Ubezpieczenie (wtorek–- Sopoteka i środa – namiot festiwalowy).

Po czwarte, prawo i pieniądze również dla seniora

Bardzo ciekawie zapowiada się oparty o realne przykłady wykład Agnieszki Wachnickiej i Krystyny Krawczyk z biura Rzecznika Finansowego „Senior w kontakcie z przedstawicielem instytucji finansowej. Jak nie dać się oszukać?”. Osoby dojrzałe powinno również zainteresować szkolenie „Senior jako pacjent” prowadzone przez adwokata Tomasza Psiucha z Pomorskiej Izby Adwokackiej (wtorek godz. 14.00 w Sopotece).

Adwokat Agnieszka Kapała-Sokalska z PIA zajmie się natomiast tematem z zakresu prawa spadkowego „Senior jako spadkodawca” (środa w Sopotece).

„Senior jako konsument” – kolejne szkolenie, tym razem z zakresu prawa konsumenckiego poprowadzi adwokat Małgorzata Głódkowska rownież PIA (poniedziałek w Sopotece).

Po piąte, globalna polityka pieniądza

Na otwarcie SFF odbędzie się debata „Europa dwóch prędkości. Konsekwencje ekonomiczne dla Polski i Europy” z udziałem europosła Janusza Lewandowskiego oraz prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego (PGS, niedziela godz. 19.00).

Sopocki Festiwal Finansowy jest imprezą towarzyszącą Europejskiemu Kongresowi Finansowemu, dorocznemu zjazdowi tych, którzy decydują o finansach w naszej części Europy. Szczegółowy program Sopockiego Festiwalu Finansowego dostępny jest na stronie internetowej. Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.

Partnerami imprezy są VISA, Miasto Sopot, Rzecznik Finansowy, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku i Refundo.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd