Obniżono opłaty likwidacyjne

   • UOKiK podpisał porozumienie z 17 ubezpieczycielami w sprawie polis inwestycyjnych
  • Grupy ubezpieczeniowe zobowiązały się dobrowolnie się do obniżenia opłat likwidacyjnych
  • Z porozumienia skorzysta łącznie 1,4 miliona osób 

Jak podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, instytucji udało się podpisać porozumienie z 17 towarzystwami ubezpieczeniowymi w sprawie polis z elementem inwestycyjnym. Dzięki temu zostaną obniżone opłaty likwidacyjne, a więc koszty rezygnacji z polisy ubezpieczeniowej przed terminem jej wygaśnięcia, tym klientom, których nie objęły wcześniejsze decyzje urzędu.

Wskutek wielomiesięcznych negocjacji grupy ubezpieczeniowe zobowiązały się dobrowolnie się do obniżenia opłat likwidacyjnych w umowach już istniejących, a także wykreślenia zapisów o nich w wzorcach umowy.–Efekt naszych wspólnych działań to obniżenie opłat likwidacyjnych klientom posiadającym polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym tzw. +starego portfela+, czyli sprzed 2014 r. Obniżka zależy od czasu trwania umowy – przykładowo jeden z ubezpieczycieli obniży opłatę do 23 proc. w pierwszym roku polisowym, 9 proc. – w szóstym, a po 10 latach nie pobierze ani złotówki. Przewidzieliśmy szczególne rozwiązania dotyczące osób starszych, które były namawiane na wieloletnią polisę, mimo podeszłego wieku – tłumaczył prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał.

Z porozumienia skorzysta łącznie 1,4 miliona osób. Jak podkreślił wicepremier Mateusz Morawiecki, będzie ono zarówno satysfakcjonujące dla klientów, jak i nie będzie naruszało stabilności sektora finansowego.