Do Sejmu trafił projekt ustawy

 


  • Wigilia to dzień ustawowo wolny od pracy w 11 krajach Europy i Skandynawii

  • Zdaniem posłów PSL UED do krajów tych powinna dołączyć Polska

  • Parlamentarzyści złożyli projekt uwzględniający 2 nowe dni ustawowo wolne od pracy

Wigilia to dzień ustawowo wolny od pracy w Bułgarii, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji i na Węgrzech. Z tego założenia wyszli posłowie z klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego – Unii Europejskich Demokratów (PSL UED), którzy złożyli projekt ustawy uwzględniający Wielki Piątek i Wigilię Bożego Narodzenia jako dni ustawowo wolne od pracy od 1 stycznia 2019 roku.

– Szczególnie w odniesieniu do Wigilii niektórzy pracodawcy wprowadzają skrócony dzień pracy, umożliwiając odpowiednie przygotowanie osób do obchodzenia tego święta – wskazali autorzy projektu ustawy.

Uzasadnieniem do wprowadzenia zmian mają być również wyniki badania ankietowego serwisu praca.pl, według którego z wcześniejszego wyjścia z pracy w Wigilię skorzysta 24% pracowników, 11% skończy pracę o 1 lub 2 godziny wcześniej, a 13% – o 3 lub 4 godziny wcześniej. Zdaniem autorów projektu zdecydowana większość pracowników nie będzie mogła zatem wyjść wcześniej w Wigilię.

– Projektowana ustawa nie wpłynie na budżety jednostek samorządu terytorialnego, może jednak skutkować obniżeniem wpływów z podatku VAT o ok. 600 mln zł – wskazano w uzasadnieniu.

kup artykuly platne