Nowy projekt parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt

 



  • Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt i innych ustaw




  • Istotą zaostrzenie kar za znęcanie się nad zwierzętami




  • To ponadpartyjna inicjatywa parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt



 

Parlamentarny zespół przyjaciół zwierząt przygotował projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt i innych ustaw. Zgodnie z jego treścią zaostrzeniu mają ulec kary za znęcanie się nad zwierzętami. Ponadto nowe przepisy uwzględniają zakaz hodowli zwierząt futerkowych i zakaz uboju rytualnego.

Propozycje powstały we współpracy posłów PO i PiS.

– Najlepiej byłoby, aby podział polityczny nie wpływał na kształt tej ustawy. Powinniśmy nad tym projektem popracować w Sejmie. Czekamy, czy uda się zebrać podpisy – skomentował poseł PiS Grzegorz Puda.

Jak informuje przewodniczący parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt Paweł Suski, ustawa miałaby wprowadzić Centralny Rejestr Psów Znakowanych, do którego obowiązkowo wprowadzano by psy.

– Za tym idzie cały system uszczelnienia wypływających publicznych pieniędzy na ochronę zwierząt bezdomnych i opiekę nad nimi – przekonuje Suski.

Kara za znęcanie się nad zwierzętami zostanie podwyższona do trzech lat pozbawienia wolności z obowiązujących dwóch lat. Ponadto do pięciu lat pozbawienia wolności wzrośnie najwyższa kara za znęcanie się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem. Dodatkowo wprowadzony zostałby całkowity zakaz trzymania zwierząt domowych na uwięzi, a także zakaz uboju rytualnego, wykorzystywania zwierząt w cyrkach oraz hodowli zwierząt na futra z vacatio legis do 2025 roku.