Nowy projekt Parlamentu Europejskiego

   • Komisja PE poparła projekt zaostrzenia przepisów dotyczących zakupu broni palnej
  • Istotą zmian ma być doprowadzenie do skuteczniejszej kontroli rynku handlu bronią
  • Projekt trafi teraz pod głosowanie Parlamentu Europejskiego 

Wczoraj Komisja rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów Parlamentu Europejskiego (IMCO) poparła projekt zaostrzenia przepisów dotyczących zakupu i posiadania broni palnej. To reakcja unijnych parlamentarzystów na zamachy w Paryżu, podczas których została użyta broń na ślepe naboje i dezaktywowana.

Istotą proponowanych zmian ma być doprowadzenie do skuteczniejszej kontroli rynku handlu bronią na terenie Unii Europejskiej, skuteczniejszej współpracy państw członkowskich w tym zakresie i monitorowania jej posiadaczy. Z tego względu została przewidziana możliwość śledzenia broni nawet przy zmianie jej właściciela.

– Przygotowaliśmy pakiet przepisów, który jest odpowiedni zarówno dla strzelców sportowych, jak i dla kolekcjonerów, muzealników i myśliwych. Staraliśmy się utrzymać równowagę pomiędzy oczekiwaniami prywatnych właścicieli legalnej broni a interesem publicznym, jakim jest bezpieczna Europa – komentowała brytyjska europoseł sprawozdawca projektu z frakcji konserwatystów, Vicky Ford.

Po wejściu w życie nowych uregulowań na państwa UE zostanie nałożony obowiązek wprowadzenia systemu monitorowania broni i przekazywania informacje o wydawanych lub odnawianych licencjach na broń pozostałym krajom członkowskim. Dodatkowo trudniejszy stanie się zakup broni, w tym broni automatycznej przerobionej na półautomatyczną i niektórych karabinów długo- i krótkolufowych. Nowe prawo ma również ukrócić handel bronią przez internet.

Projekt trafi teraz pod głosowanie Parlamentu Europejskiego. Jeśli na sesji plenarnej w marcu poprze on nowe przepisy, zostaną one formalnie przyjęte przez Radę UE.