Będzie odpowiedzialność karna dla urzędników

   • Minister sprawiedliwości zapowiedział pociągnięcie do odpowiedzialności karnej urzędników
  • Odpowiedzą oni za tzw. dziką reprywatyzację
  • Ziobro powiadomił również o trwających pracach resortu dotyczących nowelizacji 

W sobotę w programie „Gość Wiadomości” na antenie TVP minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział pociągnięcie do odpowiedzialności karnej urzędników, którzy byli związani z tzw. dziką reprywatyzacją w Warszawie.

– Kiedy zostałem Prokuratorem Generalnym zleciłem analizę spraw, które toczyły się (...) w Warszawie. Niestety prawie wszystkie były zamiecione pod dywan. W efekcie tej analizy zostało podjętych 30 śledztw. W tej chwili prowadzonych jest ich ponad 100. Chcemy pokazać, że przestępcy i oszuści nie będą bezkarni. Urzędnicy, którzy działali pod płaszczem rządzącej Warszawą Platformy Obywatelskiej, którzy pozwalali na przekazywanie oszustom bezprawnie nieruchomości i kamienic wartych setki milionów, też poniosą odpowiedzialność karną – zapowiedział szef resortu sprawiedliwości.

Jak twierdzi minister, zjawisko nieprawidłowej prywatyzacji było świadomym działaniem układów urzędniczo-politycznych.

– Sądzę, że było na to przyzwolenie. Prokuratorzy bali się, nie chcieli podpadać swoim przełożonym czy tym, którzy rządzili. Przez ostatnie lata w Polsce rządził obóz polityczny, którzy otworzył zieloną wyspę dla oszustów. W Warszawie działy się dantejskie sceny – stwierdził.

Co więcej, Ziobro powiadomił również o trwających pracach resortu dotyczących nowelizacji ustawy o syndykach.

– Wiem o wielu nadużyciach syndyków, którzy za grosze sprzedają wart setki milionów majątek, bo tu nawet takie rzeczy mają miejsce. Są takie rozwiązania, które to ukrócą i doprowadzą do zatrzymania tej skali ogromnych patologii, tej zielonej wyspie oszustwa – podkreślił.