Jak nie dać się nabrać na fałszywe kwatery

   • Każdego roku w okresie wakacji media informują o fałszywych kwaterach na wynajem
  • Wpłacone zaliczki przepadają, adresy nie istnieją, a telefony potencjalnych właścicieli milczą
  • Jeśli oferta jest podejrzanie tania, warto sprawdzić czy adres istnieje 

Każdego roku w okresie wakacji media informują o fałszywych kwaterach na wynajem. I choć proceder powtarza się rokrocznie, zdezorientowani turyści, chcący zaoszczędzić, wciąż dają się złapać na wakacyjne okazje. Wpłacone zaliczki przepadają, adresy podawane w ogłoszeniach nie istnieją, a telefony potencjalnych właścicieli kwater milczą. Co zrobić by urlop kojarzony był z wypoczynkiem, a nie wizytą na komisariacie?

Nie ma możliwości by zamieszkać w centrum Sopotu „za prawie darmo”. Wszystko kosztuje, kwatery prywatne również. Jeśli oferta jest podejrzanie tania, warto sprawdzić czy adres istnieje i co się pod nim znajduje. Warto sprawdzić na stronie internetowej czy dana kwatera widnieje w bazie. Jeśli wciąż towarzyszą nam wątpliwości, zawsze można zadzwonić do Informacji Turystycznej. Tam planujący w Sopocie urlop otrzymają kompleksową informację, a także pomoc w znalezieniu noclegu i rezerwacji.

W Sopocie znajdziemy obiekty świadczące usługi hotelarskie: hotele i pensjonaty, które podlegają kategoryzacji – tym zajmuje się Urząd Marszałkowski, który dysponuje stosowną listą legalnie działających obiektów. Ewidencję obiektów świadczące usługi hotelarskie: apartamenty, wille, ośrodki wypoczynkowe itd. prowadzi Prezydent Miasta Sopotu. W urzędzie można sprawdzić aktualną listę tych obiektów.

Łącznie legalnie działających i zgłoszonych miejsc noclegowych jest w kurorcie ponad 7 tys. Miastu zależy aby coraz więcej osób „legalizowało” wynajem. Temu służy np. Karta Turysty.

Zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Sopotu przypominamy, iż każda firma lub osoba, która prowadzi działalność związaną z wynajmem pokoi, kwater i apartamentów zobowiązana jest do pobrania opłaty uzdrowiskowej od nocującego turysty. Dzięki tym funduszom możliwe jest dbanie o rozwój miasta. Warto pamiętać również o tym, że uzbieraną kwotę należy pomnożyć przez dwa – drugie tyle bowiem Sopot dostanie z budżetu państwa na działania wspierające rozwój uzdrowiska. Czyste plaże, rozbudowa ścieżek rowerowych, nowe ławki, place zabaw, atrakcje turystyczne, duża ilość zieleni i piękne odrestaurowane kamieniczki to dodatkowe atuty naszego miasta, które finansowane są dzięki pobranej opłacie uzdrowiskowej. Do pobierania opłaty uzdrowiskowej zobowiązani są wszyscy oferujący miejsca noclegowe. W roku 2017 stawka opłaty uzdrowiskowej wynosi 4,20 zł.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd