Badanie studentów stomatologii sugeruje, że dentyści mogą odczuwać niepokój pacjenta, co sprawia, że częściej popełniają błędy i źle wykonują swoją pracę.

Eksperymentalne badania

Wiele laboratoryjnych eksperymentów wykazało, że zapachy ciała osób doświadczających silnych emocji – szczególnie negatywnych, takich jak obrzydzenie, strach i lęk – mogą wpływać na nasze postrzeganie.

infoplanet lifestyle stomatolog wyczuje twoj strach wiecej bledow

– To odkrycie jest pierwszym prawdziwym dowodem, który sygnalizuje, że nasz zapach ciała może zdradzać nasze emocje i wpływać na zachowania ludzi wokół nas – wyjaśnia Valentina Parma z Międzynarodowej Szkoły Zaawansowanych Studiów w Trieście we Włoszech.

Aby studiować zapachy ciała osoby, która ma relacje z innymi ludźmi, poproszono 24 wolontariuszy-studentów o przekazanie dwóch podkoszulków – jeden z nich był noszony podczas stresującego egzaminu, drugi podczas spokojnej lektury. Zespół oblał koszulki substancją chemiczną, która maskuje nieprzyjemny zapach ciała, by nie można było wyczuć na nich zapachu. Kiedy T-shirty zostały zaprezentowane grupie 24 studentów stomatologii, nie byli w stanie rozpoznać tych pochodzących ze stresujących sytuacji.

Więcej błędów

Następnie w koszulki zostały ubrane manekiny, na których miały zostać wykonane zabiegi dentystyczne. Jak się okazało, T-shirt, w którym student zdawał stresujący egzamin powodowała więcej błędów przy leczeniu zębów, między innymi uszkodzenie sąsiednich zębów.

infoplanet lifestyle stomatolog wyczuje twoj strach eksperymentalne badania

– To fascynujące, że zapach niepokoju może wywoływać te same emocje u tych, którzy podświadomie go wąchają – mówi Pamela Dalton w Monell Chemical Senses Center w Filadelfii. – Odkrycie pomaga nam zrozumieć, w jaki sposób możemy komunikować się bez użycia języka.

To samo zjawisko może wystąpić również w innych sytuacjach. Zapach ciała może wpływać na wydajność pracy, jeśli jesteś w bliskiej odległości od swojego szefa lub współpracowników. Parma ma nadzieję, że posiadając taką wiedzę, stomatolodzy będą mieli świadomość potencjalnych błędów.

– Pacjenci zwykle starają się maskować sygnały chemiczne organizmu, ale nie jest to skuteczne. Nie sądzę również, że będziemy w stanie opracować dezodorant przeciwlękowy. Lepszym podejściem jest uświadomienie dentystom efektu i zachęcenie ich do pomagania pacjentom w radzeniu sobie z lękiem – stwierdza Parma.