Jak przekonuje dr Agata Rudnicka z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, w święta oprócz tego, że chcemy obdarować naszych bliskich czymś, co będzie sprawiało im radość, warto również zadbać o to, żeby były to prezenty odpowiedzialne. Jak wybrać odpowiedzialny prezent last minute?

– Święta to również czas obdarowywania najbliższych i przyjaciół prezentami, które mają sprawić im radość. W tym roku średnio na prezenty wydamy ok. 600 zł. Wydaje się, że to dużo, a co roku wydajemy coraz więcej – wylicza dr Rudnicka.

infoplanet psychologia i lifestyle prezent last minute swieta

Według niej, warto zadbać o to, żeby były to prezenty odpowiedzialne, które mogą mieć przynajmniej trzy wymiary. Jednym z nich jest wymiar pozamaterialny, czyli obdarowywanie innych swoją uwagą i czasem.

– Możemy zacząć to obdarowywanie przed świętami, czyli spędzić wspólnie czas na przygotowaniu pierników, kartek, ozdób świątecznych, ale również na wspólnym wyjściu do kina, teatru czy na koncert – podkreśliła.

infoplanet psychologia i lifestyle prezent last minute czas

To także okazja do stworzenia przestrzeni dla najbliższych, żeby spróbowali czegoś nowego i oryginalnego np. w postaci kursu szycia, programowania, ścianki wspinaczkowej.

– To ma bardzo ważny wymiar dlatego, że przechodzimy z podejścia: kupujemy jak najwięcej do – kupujemy coś, co będzie miało charakter niematerialny, ale będziemy przez to doświadczać emocji, wrażeń, spędzać wspólnie czas. Wydaje się, że w tych zabieganych czasach może mieć to większe znaczenie niż tradycyjny prezent – oceniła dr Rudnicka.

infoplanet psychologia i lifestyle prezent last minute pomysl

Drugim wymiarem może być kupowanie prezentów od firm, które są społecznie odpowiedzialne. Zdaniem ekspertki, koncepcja społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw od wielu lat w Polsce jest coraz chętniej wykorzystywana przez firmy, które chcą pokazywać nie tylko to jak dobrze się promują i jak oryginalne produkty oferują, ale również, że chcą zrobić coś więcej dla społeczeństwa i środowiska.

Inną grupą prezentów odpowiedzialnych są tzw. ekoprezenty, produkowane przez firmy wykazujące się szczególną troską o środowisko. Gama tych prezentów jest bardzo duża – od ekogadżetów tj. ładowarki solarne, po rzeczy pochodzące z recyklingu i upcyklingu, jak ekotorby, biżuteria, krawaty, aż po ubrania np. skarpety.

infoplanet psychologia i lifestyle prezent last minute

Jej zdaniem, warto też nie zapominać o prezentach pochodzących ze spółdzielni socjalnych oraz innych organizacji pozarządowych, które wytwarzają i sprzedają całą gamę produktów od przedmiotów użytkowych po sztukę. „Oprócz tego, że kupujemy od nich unikatowe rzeczy i same firmy mogą zarobić, to również wspieramy ich misję społeczną np. pomoc innym” – zaznaczyła.

Według dr Rudnickiej odpowiedzialne zakupy to korzyść dla nas wszystkich. Dla społeczeństwa, bo np. mniej obciążamy środowisko i mniej je zanieczyszczamy; jak i dla pracowników firm, które starają się być bardziej odpowiedzialne czy wspierają organizacje społeczne.