Jak przekonują psycholodzy z British Psychological Society, wizerunek osoby otyłej, która zmaga się z nadmiernymi kilogramami z uwagi na słabą wolę i brak umiejętności powstrzymania się od jedzenia to stygmatyzujący stereotyp.

Zgodnie z raportem British Psychological Society, w ciągu 12 lat w Wielkiej Brytanii występowanie otyłości wzrosło o 18%. W efekcie na nadwagę lub otyłość dotyka co czwartego mieszkania wysp. Według danych Cancer Research UK, otyłość jest zaś obecnie częstszą niż palenie papierosów przyczyną nowotworów.

infoplanet psychologia i lifestyle otylosc oznaka slabej woli psycholog

– Tego nie da się sprowadzić do jednostkowej słabej woli. Ludzie, których dotyczy najwyższe ryzyko niezdrowej wagi to ci o genetycznych predyspozycjach, oraz których życia są kształtowane przez pracę, szkołę i środowisko społeczne promujące brak aktywności i nadmierne jedzenie – donosi raport British Psychological Society.

Zdaniem ekspertów z British Psychological Society, osoby z otyłością są narażone na wyższe poziomy stresu związane z codziennymi wyzwaniami. Dodatkowo w pobliżu ich miejsc zamieszkania często nie ma miejsc umożliwiających uprawnianie aktywności fizycznej czy kupowanie zdrowej żywności.

infoplanet psychologia i lifestyle otylosc oznaka slabej woli psycholog

– Gdyby leczenie otyłości było łatwe, nie byłoby nas tutaj i nie pisalibyśmy tego raportu. Możesz mieć najsilniejszą wolę na świecie, ale jeśli nie masz dostępu do odpowiedniego jedzenia, właściwego środowiska i startu w życiu... będzie ciężko – wyjaśnia dr Angel Charter z University of Bedfordshire, współautorka raportu.

Jak przekonują badacze, wśród osób otyłych istotne są również doświadczenia zdobyte w dzieciństwie. Mówi o nich około 50% pacjentów walczących z otyłością. Ponadto przyczyną dodatkowego tycia jest stres związany z wyśmiewaniem zbędnych kilogramów.