Z badania zamieszczonego na łamach czasopisma „Frontiers in Psychology” wynika, że już trwający 30 min spacer lub przebywanie w naturalnym środowisku znacznie obniża poziom kortyzolu w organizmie.

Choć nie jest nowością, że kontakt z naturą pomaga usuwać stres, nowe eksperymenty pozwoliły ustalić, dlaczego zieleń dobrze wpływa na ludzką psychikę i ile powinniśmy przebywać wśród przyrody, by zapewnić sobie najlepsze efekty dla zdrowia.

infoplanet natura dla zdrowia

Z ustaleń naukowców z Uniwersytetu Michigan w USA wynika, że łagodzenie napięcia w psychice zapewniane jest już po 20–30-minutach przebywania na łonie natury. Jest to wystarczający czas, by stężenie w organizmie hormonu stresu – kortyzolu – w ślinie badanych osób znacząco spadło. Po tym czasie poziom hormonu stresu dalej malał, ale już w znacznie wolniejszym tempie.

– Uczestnicy mogli swobodnie wybierać porę dnia, czas trwania i miejsce swojego doświadczenia z naturą. Zdefiniowaliśmy je jedynie jako przebywanie na zewnątrz, które daje poczucie wchodzenia w interakcję z naturą. Nałożyliśmy też kilka obostrzeń – nakaz zażywania natury w świetle dziennym, zakaz ćwiczeń aerobowych i nakaz unikania mediów społecznościowych, internetu, telefonów, rozmów i czytania – stwierdziła główna autorka badania dr Mary Carol Hunter.