Endorfinom zawdzięczamy promienny uśmiech, uczucie zadowolenia i zrelaksowania. Są one hormonami peptydowymi, które budową chemiczną niezwykle przypominają morfinę, dlatego mają również działanie przeciwbólowe. Co więcej, wytwarza je ośrodkowy układ nerwowy każdego z nas – mamy więc do nich nielimitowany dostęp. Jak możemy pobudzać ich powstawanie? Poznaj aktywności sprzyjające wydzielaniu endorfin!

Taniec

Wbrew pozorom, taniec pobudza nie tylko ciało i zmysły, ale również pewne obszary mózgu. Ten ostatni właśnie pod wpływem ruchu wytwarza zbawienne dla organizmu endorfiny. Dodatkowo taniec nie tylko przynosi radość i uczucie zadowolenia, ale również wspomaga odchudzanie i sprzyja akceptacji własnego ciała.

infoplanet psychologia i lifestyle endorfiny hormony szczescia taniec

Wysiłek fizyczny

Poranny jogging, jazda na rowerze, pływanie czy krótki aerobik – każda z tych aktywności pobudza wydzielanie endorfin. Ruch to zdrowie, co wiemy nie od dziś. Ludzki organizm bardzo dobrze reaguje na każdy wysiłek fizyczny – po nim dotlenionego człowieka ogarnia uczucie relaksu i szczęścia.

infoplanet psychologia i lifestyle endorfiny hormony szczescia wysilek fizyczny

Śmiech

Na produkcję endorfin wpływ ma również wszystko to, co wywołuje na naszej twarzy szczery uśmiech. Nieopanowany śmiech jest tym bardziej wskazany. Dla zdrowia więc powinno zalecać się przeczytanie dobrego dowcipu, obejrzenie kabaretu bądź najzwyklejsze łaskotki. Wywołany nimi śmiech mobilizuje mózg do wytwarzania endorfin.

infoplanet psychologia i lifestyle endorfiny hormony szczescia smiech

Czekolada

Wiadomo, że czekolada jest źródłem magnezu. Niemniej sprzyja również uwalnianiu endorfin i serotoniny w mózgu. Z uwagi na jej uzależniające i tuczące właściwości, powinna być jednak zażywana z głową. Najlepiej w powiązaniu z pierwszymi dwoma przepisami na szczęście.

infoplanet psychologia i lifestyle endorfiny hormony szczescia czekolada