Jak pokazują najnowsze badania, zapach ciała człowieka może świadczyć o niektórych cechach osobowości. Co więcej, jak przekonuje dr Anna Oleszkiewicz z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, im dłużej ludzie żyją w parze, tym bardziej stają się podobni pod względem preferencji smaku i zapachu.

– Zmysł węchu jest zmysłem fascynującym i do tej pory być może w nauce niedocenianym. Nam się wydaje, że jest warty uwagi i odkrywamy coraz więcej jego powiązań z ludzką psychiką. Węch reguluje nasze zachowania związane z odżywianiem – decyduje o tym, czy coś nam smakuje, czy też nie, bowiem zmysły węchu i smaku są bardzo blisko ze sobą powiązane. W obecności przyjemnych zapachów jesteśmy bardziej kreatywni, pachnące otoczenie wpływa na nasze decyzje zakupowe, a np. gryzący zapach dymu ostrzega nas o niebezpieczeństwie, co pomaga nam przetrwać – wyjaśnia ekspertka.

infoplanet psychologia i lifestyle zapach swiadczy o osobowosci zapach

Wrocławscy naukowcy w badaniach próbują sprawdzić, jakie informacje społecznie użyteczne są przez ludzi odbierane za pomocą zapachów. Używają w nich potu zbieranego od ochotników, którzy wypełniają również kwestionariusz dotyczący osobowości.

– Wiedząc, jaką osobowość ma dana osoba, mogliśmy ocenić na ile trafnie te cechy wywnioskowane zostały z potu przez uczestników badania, których zadanie polegało na wąchaniu tych próbek. Wyniki badań pokazują, że z zapachu ciała człowieka można wywnioskować, czy ktoś jest neurotyczny – skryty, nerwowy, czy wprost przeciwnie – jest osobą ekstrawertywną, która lubi spędzać czas z innymi ludźmi, jest otwarta i komunikatywna – wyjaśnia Oleszkiewicz.

infoplanet psychologia i lifestyle zapach swiadczy o osobowosci zapach

Badania były również prowadzane wśród par. Jak się okazało, ludzie żyjący razem z upływem lat upodabniają się do siebie pod kątem preferencji smaku i zapachu.  Jak podsumowuje badaczka, „oznacza to, że im dłużej ludzie są w parze, im dłużej jedzą wspólnie posiłki, spędzają wspólnie czas w tej samej przestrzeni, tym bardziej upodabniają się ich preferencje względem otaczających ich zapachów, ale też względem smaków”.