„Nie obciążajmy naszych wspomnień ciężarem, który minął” – radził William Shakespeare w „Burzy”. Jednak każdy, kto przeżył burzę złamanego serca, wie, że nie jest to takie proste, jak się wydaje. Teraz psycholodzy znaleźli powód, dla którego tak trudno jest zapomnieć o bólu nieudanych związków.

Zanikanie afektu nieudanych związków jest filtrem mentalnym, który sprawia, że negatywne emocje związane z naszymi wspomnieniami gasną szybciej niż pozytywne uczucia, pomagając nam po złych doświadczeniach przejść do codzienności.

infoplanet lifestyle wspomnienia o eks relacje

– To zdrowy proces, ponieważ nie możemy żyć przeszłością. Ale kiedy myślimy o przeszłych relacjach, dobro nie wydaje się wygrywać. Wygrywają rzeczy złe – mówi Bettina Zengel z University of Southampton w Wielkiej Brytanii.

Jej zespół poprosił ponad 200 mężczyzn i kobiet o opisanie wydarzeń mających miejsce podczas obecnej relacji lub dawnego nieudanego związku oraz określenie, jak czują się z nimi teraz. Zaledwie połowa z nich wybrała wydarzenia z istniejących relacji, z których wspomnienia pozytywne były silniejsze niż odczucia negatywne.

infoplanet lifestyle wspomnienia o eks rozstanie

– Kiedy myślimy o przeszłych relacjach, dobre wspomnienia wydają się być pokonane przez złe. Dlatego wyniki pogorszyły się, gdy badacze pytali o wspomnienia doświadczeń seksualnych. W tych przypadkach negatywne odczucia z nieudanych związków były jeszcze częstsze niż pozytywne. Dodatkowo złe uczucia występowały częściej, jeśli osoba czułą się niepewnie w nowej relacji – relacjonuje Zengel.

Tim Ritchie z Uniwersytetu Saint Xavier w Chicago twierdzi, że jest to pierwsze badanie nad zanikającymi afektywnymi wpływami w nieudanych związkach, a wyniki mogą wskazać, które osoby, powinny skorzystać z porad psychologa lub seksuologa.

Źródło: The New Scientist