Już niedługo podcienia katowickiego CKK przemienią się w prawdziwą scenę. W najbliższy weekend rozpoczyna się Letni Ogród Teatralny. Jakie atrakcje tym razem przygotowali organizatorzy?

Półplenerowe spektakle i wakacyjne koncerty to już na Śląsku tradycja. Letni Ogród Teatralny w tym roku odbędzie się po raz dziewiętnasty. Festiwalowe imprezy będą toczyć się stałym, wyznaczonym rytmem. Soboty zarezerwowane zostały dla spektakli dla dorosłych. W niedzielne popołudnia podcienia CKK opanuje dziecięca publiczność Letniej Grządki Teatralnej, natomiast wieczorami odbędą się koncerty i imprezy kabaretowe.

 

Pierwszy spektakl tegorocznego LOT-u to przygoda z... duchami. Komedia „Kto nas odwiedzi” warszawskiego Och-Teatru pozwoli widzom przenieść się do starodawnego zamku. Jego właścicielka mierzyć się będzie z tajemnicą śmierci swojego męża. Organizatorzy obiecują atmosferę jak z kryminałów Agathy Christie i dużą dawkę dobrego humoru. Ogromnym atutem inscenizacji jest świetna obsada: Jadwiga Jankowska-Cieślak oraz Jan Peszek, który wcieli się w (uwaga!) aż pięć różnych postaci. Przedstawienie będzie można zobaczyć w najbliższą sobotę, 1 lipca.

W niedzielę dzieci zaproszone są na spektakl „Po nitce do kłębka, czyli jak to z wdzięcznością było” w wykonaniu Teatru Lalek Banialuka z Bielska-Białej. Wieczorem natomiast występ zapowiedział kabaret Hrabi. Joanna Kołaczkowska, Dariusz Kamys, Tomasz Majer i Łukasz Pietsch pokażą swój najnowszy program zatytułowany „Cyrkuśniki”.

 

Wydarzenia 19. LOT-u odbywać będą się co weekend, aż do końca wakacji. W ramach imprezy widzowie zobaczą między innymi hitową „Wiwisexię” Teatru Korez czy „Sąsiadów” Teatru Ludowego z Krakowa. Na scenie wystąpi Reneta Przemyk z recitalem „Boogie Street”, opartym na piosenkach Leonarda Cohena, oraz Filip Łobodziński — twórca koncertu „Dylan.pl”. W czasie LOT-u będzie można zwiedzać również wystawy prac Izabeli Josch i Darka Stacha.

Bilety na spektakle dla dorosłych kosztują 15 zł, na koncerty i występy kabaretowe – 20 zł. Wstęp na przedstawienia dla dzieci jest bezpłatny. Organizatorzy nie prowadzą rezerwacji ani przedsprzedaży biletów – można je nabyć godzinę przed planowanym rozpoczęciem wydarzeń. Co roku LOT odwiedza kilkanaście tysięcy osób, a przed kasami ustawiają się długie kolejki (warto więc zjawić się na Placu Sejmu Śląskiego z odpowiednim wyprzedzeniem). Pełny program festiwalu można znaleźć na stronie internetowej.
Barbara Englender