Legenda alpinizmu, pierwsza Polka, która weszła na Mount Everest. Choć od tragicznej śmierci Wandy Rutkiewicz minęło ćwierć wieku, postać ta wciąż inspiruje wspinaczy na całym świecie. Historię jej życia w pasjonującej biografii przybliża Anna Kamińska.

 

Książka „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci” to przejmujący, a zarazem bardzo wiarygodny portret polskiej himalaistki. Nie jest to wizerunek „posągowy”, lecz obraz kobiety z krwi i kości, ze wszystkimi jej wadami i zaletami. W biografii Rutkiewicz – jak w podtytule książki – pęd ku życiu wciąż zderza się ze świadomością jego kruchości. Anna Kamińska opisuje nie tylko zmagania z wysokimi górami, ale również – a może nawet przede wszystkim – potyczki, jakie alpinistka musiała stoczyć z samą sobą.

Opowieść ta snuta jest jednak w sposób taktowny, daleki od tabloidowego wścibstwa. Nowa książka Kamińskiej (autorki znanej między innymi z bestsellerowej biografii Simony Kossak) to pozycja doskonała pod względem warsztatowym. Opowieść o Rutkiewicz zaczyna się jak świetny kryminał i tak samo trzyma w napięciu aż do ostatniej strony. Publikacja oparta jest nie tylko na rzetelnej kwerendzie, lecz przede wszystkim na setkach rozmów, jakie autorka przeprowadziła z ludźmi, którzy znali jej bohaterkę. Dzięki temu powstała żywa, barwna historia, umiejętnie wzbogacona zdjęciami i materiałami archiwalnymi.

 

„Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci” nie jest – jak to czasem bywa w przypadku „górskich” książek – pozycją hermetyczną, przeznaczoną głównie dla fanów sportów ekstremalnych. Kamińska koncentruje się nie tylko na kwestiach związanych z osiągnięciami Wandy Rutkiewicz, ale przede wszystkim na jej życiu i osobowości. Sylwetka himalaistki bardzo zgrabnie wpisana zostaje w kontekst życia w powojennej Polsce, a fragmenty dotyczące jej dzieciństwa i młodości układają się w historię nie mniej pasjonującą niż relacje z najważniejszych wypraw.

 

„To, czy zostaniemy w pamięci potomnych, zależy w dużym stopniu od naszej pasji. Nie możemy wybierać tego sami, czy nas zapiszą, czy nie, trzeba działać” – mówiła w jednym z wywiadów Wanda Rutkiewicz. Ogromna praca, jaką wykonała Anna Kamińska, to najlepszy dowód na prawdziwość tego stwierdzenia.

Ocena:  9/10
Barbara Englender