Najnowszy horror Briana O'Malleya niezwykle silnie osadzony jest w wiktoriańskim klimacie. „The Lodgers. Przeklęci” to opowieść, w której fabuła i gotycka atmosfera zdają się ważniejsze niż budowany tymi środkami nastrój grozy.

infoplanet recenzje filmowe the lodgers przekleci plakat

Historia rozgrywa się na początku XX wieku. 18-letnia para bliźniąt – Rachel (Charlotte Vega) i Edward (Bill Milner) – po śmierci rodziców próbuje przetrwać w ogromnej kilkusetletniej posiadłości. Ich życie toczy się w rytm starej kołysanki, przypominającej o trzech podstawowych zasadach, panujących w tym domu: konieczności powrotu do pokojów przed północą, zakazie wpuszczania obcych i niemożności rozdzielania się. Ich przestrzeganie jest wyjątkowo istotne: wbrew pozorom, młodzi nie są tu sami...

infoplanet recenzje filmowe the lodgers przekleci blizniacy

W „The Lodgers” twórcy sięgają do znanych, „horrorowych” motywów: mamy tu popadający w ruinę, nawiedzony dom, mamy zamknięte w nim rodzeństwo, związane siłą tajemniczej klątwy, mamy również niepokojącą zagadkę z przeszłości, która zdaje się ciążyć nad całą okolicą. Ten miks, choć w kinie widziany miliony razy, nie razi zbytnią wtórnością, a opowiadana w „The Lodgers” historia wypada całkiem przekonująco.

infoplanet recenzje filmowe the lodgers przekleci horror

Wiarygodność ta nie jest dziełem przypadku. W „The Lodgers” widać ogromną dbałość o detale. Planem zdjęciowym uczyniono obiekt, uchodzący za jeden z najsilniej nawiedzonych domów w Irlandii (tak zwany „Loftus Hall”). Świetną pracę wykonali scenografowie, charakteryzatorzy i kostiumografowie. Trudno było stworzyć film o silniejszym, gotycyzującym charakterze (wyraźnie nawiązującym zresztą do prozy Edgara Allana Poe). Nastrój ten zamknięty został w rewelacyjnych, bardzo malarskich zdjęciach. Z tak wyraźną plastycznością obrazu idzie w parze duże nasycenie filmu metaforyką. O'Malley sprawnie wykorzystuje motyw bliźniąt, podkreślając niezwykłość tej relacji ciekawą symetrią niektórych kadrów. Bardzo konsekwentnie prowadzona jest również metaforyka akwatyczna (budząc zaskakująco silne skojarzenia z oskarowym „Kształtem wody” Guillermo del Toro). Pod względem wizualnym „The Lodgers” oferują kilka naprawdę pięknych scen, obraz ten dopełnia również dobrze dobrana muzyka.

infoplanet recenzje filmowe the lodgers przekleci zjawa

Ogromną zaletą filmu jest sposób ukazania więzi łączącej bliźnięta: nierozerwalnie związane rodzinnym sekretem, lecz cechujące się odmiennymi charakterami. Jest to w dużej mierze zasługą świetnej gry aktorskiej. Rachel Vegi potrafi być i zimną jak lód, stanowczą dziedziczką posiadłości, i delikatną dziewczyną. Edward Milnera to zagubiony, silnie straumatyzowany chłopak, balansujący na granicy opętania. To właśnie relacje między tą dwójką zdają się najciekawszym elementem filmu: zawieszone między miłością, fascynacją, codziennym lękiem, buntem i pędem ku zagładzie... Ciekawy wątek przypisany zostaje również do trzeciej postaci tego trójkąta — Seana, (Eugene Simon), wracającego z wojny, kalekiego żołnierza, któremu Rachel najwyraźniej wpadła w oko. Szkoda, że obie te opowieści zostały poprowadzone dość powierzchownie.

W „Przeklętych” stosunkowo niewiele jest... oryginalnego horroru. O'Malley ogranicza się jedynie do kanonu znanych sztuczek. Skrzypiące podłogi i odbicia w lustrach nie robią tak silnego wrażenia, jak wydawać się mogło twórcom filmu. W tych scenach, gdzie ma być strasznie, momentami, niestety, wieje nudą. Choć stosowane chwyty są w większości dość tanie (w każdym tego słowa znaczeniu), jednak ich użycie nie sprawia żenującego wrażenia (jak to się zdarza w horrorach). Rozczarowaniem jest też to, co miało stanowić główną oś fabularną – zagadka klątwy, spoczywającej na rodzeństwie. Jej rozwiązanie zdaje się oczywiste już niemal od pierwszych scen, a wskazówki prezentowane na ekranie okazują się nie tylko zbyteczne, ale i niepotrzebnie dosłowne. Wszystko to sprawia, że „The Lodgers” – mimo znacznego potencjału, tkwiącego w samym pomyśle na ten film – są horrorem co najwyżej przeciętnym.

infoplanet recenzje filmowe the lodgers przekleci strach

„The Lodgers. Przeklęci” to obraz idealny dla fanów gotyckiej atmosfery. Ci mają szansę wyjść z seansu zadowoleni. Gorzej z miłośnikami kina grozy czy, po prostu, ciekawych, zaskakujących fabuł — dla nich producenci nie przewidzieli szczególnych atrakcji...


Ocena: infoplanet recenzje filmowe the lodgers przekleci ocena 6,5/10

Barbara Englender