Ciekawe imiona najmłodszych chorzowian

 

Moreno, Alwaro, Ragnara, Noemi – to tylko kilka spośród najbardziej oryginalnych imion, które w zeszłym roku otrzymały maluchy z Chorzowa. Imion nadanych tylko jednemu dziecku było w sumie 84. W tym Aida, Szarlota, Anatolia, Maxim czy Gloria. To jednak nadal wyjątki – rodzice najczęściej decydowali się na dobrze znane imion. I tak oto najpopularniejsze imiona nadawane w 2017 r. chłopcom to: Szymon, Filip, Jakub, Wojciech, Piotr, Mikołaj, Igor, Jan, Kacper i Maksymilian, zaś wśród dziewczynek: Lena, Alicja, Julia, Maja, Emilia, Laura, Zuzanna, Zofia, Hanna i Amelia.

Jeżeli chodzi o statystyki dotyczące urodzin w Chorzowie, to w minionym roku urodziło 795 chłopców i 766 dziewczynek, co daje w sumie 1561 zarejestrowanych dzieci. W porównaniu do roku 2016, kiedy to odebrano 1308 porodów, możemy mówić o sporej tendencji wzrostowej. Jest to spowodowane m.in. dobrą opinią chorzowskiej porodówki. W Śląskim Instytucie Matki i Noworodka rodzą nie tylko pacjentki z Chorzowa, ale także z Katowic, Bytomia, Świętochłowic, Siemianowic, Dąbrowy Górniczej czy Tychów. Urodzić do Chorzowa przyjeżdżają nawet panie z Małopolski – najwięcej z Oświęcimia i Brzeszcz.

W 2017 roku w Chorzowie zawarto w sumie 493 małżeństwa – w tym 284 cywilnych i 209 konkordatowych. Coraz częściej śluby odbywają się poza lokalem USC. W minionym roku wiele młodych par decydowało się na plenerowe ceremonie – najczęściej w Parku Śląskim. Inne popularne miejsca zaślubin to restauracje na terenie Chorzowa - głównie Łania, Leśniczówka, Sztygarka czy Hotel Gorczowski.

Urząd Stanu Cywilnego wydał w sumie 45 zaświadczeń o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa za granicą. Takim sposobem chorzowianie brali śluby np. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Białorusi, Kenii, Tunezji czy Turcji. Jeżeli chodzi o małżeństwa z obcokrajowcami to mieszkańcy Chorzowa na swoich życiowych partnerów wybierali obywateli np. Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji czy Ukrainy.

Kobiety najczęściej decydowały się na ślub pomiędzy 25 a 32 rokiem życia, natomiast mężczyźni - w wieku od 25 do 37 lat. Oczywiście na celebrowanie miłości nigdy nie jest za późno i tak oto najstarsi małżonkowie mieli 89 (mężczyzna) i 81 (kobieta) lat. Na koniec smutny akcent: w ubiegłym roku odnotowano 282 rozwody - to o 50 więcej niż rok wcześniej.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd