Domki z basenami już dostępne

   • Jaguary i lwy azjatyckie można już oglądać na dwóch nowych wybiegach
  • Mają po 400 m2, basen i są urządzone tak, żeby imitowały naturalne środowisko
  • Zwiedzający mogą się przyglądać zwierzętom przez szyby zamontowane przed wybiegiem 

Mają po 400 m2, są wyposażone w basen i urządzone tak, żeby jak najlepiej imitowały naturalne środowisko – mowa o dwóch wybiegach, na których można oglądać jaguary i lwy azjatyckie. 6 lipca w krakowskim ogrodzie zoologicznym zaprezentowano nowy obiekt, przeznaczony dla tych kotów. Archaiczne klatki odeszły do lamusa, a zwiedzający mogą się teraz przyglądać zwierzętom przez szyby zamontowane przed każdym wybiegiem.

 

W uroczystym otwarciu pawilonu uczestniczył prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. – Krakowskie zoo to ogród średniej wielkości, ale za to pięknie położony i świetnie utrzymany. Mamy wspaniałą żyrafiarnię, pingwiniarnię, teraz otwieramy dalszy ciąg pomieszczeń dla dużych kotów, a przed nami jeszcze inwestycja przeznaczona dla małp japońskich, o tyle ciekawych, że żyją one w zimnych wodach i w lodzie – powiedział prezydent. – Dzięki tym inwestycjom nasz ogród spełnia wszystkie wymogi i zapewnia zwierzętom świetne warunki – dodał.

Jerzy Skotnicki, dyrektor krakowskiego zwierzyńca, podkreślił, że lwy i jaguary, które zajęły nowy pawilon, to gatunki ginące, znajdujące się pod ścisłą ochroną.

 

– Lwy azjatyckie to gatunek, który wyginął w naturze, ostatnie okazy występują w Indiach, w tamtejszym parku narodowym. Z kolei nasze jaguary, samica i samiec, są czarne, to odmiana melanistyczna – powiedział dyrektor. – Te nowe wybiegi to uzupełnienie tego, co zrealizowaliśmy w 2006 r. dla średnich i dużych kotów. Z brzydkich, prawie XIX-wiecznych klatek zostały przeniesione do pięknych klatek wolierowych. Mają do dyspozycji bardzo dużą powierzchnię. Myślimy też o hodowli tych gatunków – dodał Skotnicki.

Nowy obiekt przeznaczony dla jaguarów i lwów azjatyckich powstał w sąsiedztwie pawilonu tygrysów i panter śnieżnych. Zamyka on ostatecznie etap budowy nowoczesnych pawilonów dla dużych kotów – tygrysów, lwów, jaguarów i panter śnieżnych. Gatunki te będą od tej pory przebywały w jednym kompleksie, składającym się z dwóch obiektów. Stary pawilon został wyłączony z użytkowania i czeka go rozbiórka. Budowa pomieszczeń dla jaguarów i lwów azjatyckich trwała prawie rok i kosztowała 2 964 000 zł. Każdy z gatunków ma do dyspozycji dwa pomieszczenia wewnętrzne, ogrzewane zimą i wentylowane, przedwybieg oraz wybieg zewnętrzny. Wszystkie pomieszczenia są umeblowane w sposób jak najbardziej przypominający środowisko naturalne i dostosowane do potrzeb danego gatunku.

Wybieg wraz z przedwybiegiem dla każdego z gatunków kotów ma powierzchnię 398 m2. Jest wyposażony w basen, drewniane elementy wystroju i obsadzony roślinnością. Pokrywa go stalowa siatka rozpięta na łukach. Przed każdym wybiegiem zostały zamontowane szyby, przez które można obserwować zwierzęta. Ponieważ w pawilonie będą mieszkać pary hodowlane, konieczne było stworzenie przedwybiegów, żeby w razie potrzeby: w czasie porodu i odchowu młodych, mieć możliwość oddzielenia samca.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd