Na wieży kościoła farnego powstają trzy wirtualne stanowiska

 

Sezon turystyczny coraz bliżej, na zwiedzających Krosno czeka nowa atrakcja turystyczna – na wieży kościoła farnego powstają trzy stanowiska do wirtualnej rzeczywistości. Dzięki specjalnym okularom będzie można odbyć historyczną podróż poprzez dzieje Krosna.

VR – czyli wirtualna rzeczywistość będzie dostępna w Krośnie wraz z rozpoczęciem sezonu turystycznego 2018. Podłączone do komputera i zintegrowane ze słuchawkami okulary VR przeniosą zwiedzających w przeszłość, aż do XVI w. a także do czasu wynalazców z przełomu XIX i XX wieku.

Około 10-minutowa prezentacja pokaże jak zmieniło się miasto na przestrzeni ostatnich wieków. W wirtualnej podróży zobaczymy historię miasta, jego wybrane zabytki, cenne zbiory kościołów oraz stary krośnieński rynek. Ponadto obiekty, które dziś już nie istnieją np. bramę węgierską, a także takie, które nie są dostępne dla zwiedzających np. krypty kościoła farnego. W trójwymiarowej podróży pojawiają się również ważne dla Krosna postacie takie jak Portius, Łukasiewicz, Mięsowicz czy Szczepanik, dzięki czemu użytkownicy będą mogli poznać najbardziej interesujące fakty z ich życia.

– Dołączamy do grona miast, które wychodzą naprzeciw potrzebom współczesnego turysty. Wirtualna rzeczywistość została zaprojektowana specjalnie dla Krosna, wykorzystuje najnowocześniejszy sprzęt. Mamy nadzieję, że zaciekawi zarówno odwiedzających nasze miasto ale i samych krośnian – mówi zastępca prezydenta Krosna Bronisław Baran.

Przedstawiony w aplikacji wirtualny świat, otacza użytkownika z każdej strony dzięki czemu uzyskane jest wrażenie przeniesienia do innego miejsca. Wizualizacja wyświetlana jest na okularach w czasie rzeczywistym pozwalając użytkownikowi na wybór własnej perspektywy oraz koncentrowanie się na interesujących go treściach. Dzięki temu, każda z projekcji jest do pewnego stopnia niepowtarzalnym doświadczeniem. Dodatkowo, treść wyświetlana jest stereoskopowo – sprawia to, że widziane wewnątrz projekcji obiekty posiadają realną skalę a niektóre z nich, oglądać możemy w powiększeniu, podziwiając ich detale.

Prace nad wizualizacją zostały poprzedzone wnikliwą analizą materiałów archiwalnych i fotograficznych, przy współpracy z ekspertami w zakresie historii Miasta Krosna i regionu.

– Chcemy, aby wirtualna rzeczywistość była impulsem do głębszego poznania historii miasta, legend i ciekawych postaci historycznych – mówi Grzegorz Półchłopek Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Krosna. Projektu nie należy traktować dosłownie – jest pewną formą interpretacji artystycznej – dodaje.

Realizatorem projektu na zlecenie Gminy Miasto Krosno była firma 11th Dimension, specjalizująca się w tworzeniu dedykowanych rozwiązań multimedialnych dla instytucji kultury, spajających przestrzeń cyfrową z rzeczywistością.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd