497 dowodów na zwycięstwo

 

Tłumy legniczan świetnie się bawiły na wtorkowym Rodzinnym Festynie na Zakaczawiu, podczas którego odbyły się XII Mistrzostwa Legnicy w Lepieniu Pierogów. Wygrała je Wanda Łysy z Pątnowa Legnickiego, która ulepiła aż 497 sztuk.

Festyn i mistrzostwa nad Kaczawą, które od lat cieszą się olbrzymią popularnością nie tylko wśród legniczan, zorganizowali wspólnie legnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji z parafią św. Jacka.

Mistrzyni w lepieniu pierogów, Wanda Łysy, uczestniczyła w mistrzostwach po raz trzeci i je wygrała, czyli do trzech razy sztuka.

– Fajnie się bawiłam – uśmiechała się pani Wanda, chwilę po zakończeniu lepienia. – Miałam dużo adrenaliny i to mi pomogło w zwycięstwie.To, jakby się wydawało typowo kobiece zajęcie, ma też wzięcie u mężczyzn. Legniczanin Tadeusz Jazienicki, który także po raz trzeci wystartował w mistrzostwach. Ulepił 264 pierogi, co jest jego rekordem. – W domu tylko ja lepię pierogi – nie ukrywał 78 – letni legniczanin. – Na festynie zawsze świetnie się czuję. A przy okazji zachęcam mężczyzn, by też wzięli się za wałki.

W konkursie wystartowało 10 osób. Ciasto dla nich wałkowały wolontariuszki z parafii, farsz (ser plus ziemniaki) przygotowała specjalistyczna firma, a pracownicy OSiRu pomagali w dostarczaniu produktów.

W sumie zawodnicy ulepili 3284 pierogów, które trafiły do kotła, a po zagotowaniu zostały zjedzone przez uczestników festynu. Nagrody zwycięzcom wręczała Jadwiga Zienkiewicz, zastępca prezydenta Legnicy wraz z pełnomocnikiem prezydenta Ryszardem Białkiem.

Widowiskowe mistrzostwa w lepieniu pierogów były jedną z atrakcji festynu, który od lat integruje i bawi nie tylko legniczan. Najmłodsi mogli sprawdzić swoje umiejętności w różnych konkurencjach sprawnościowych, starsi - potańczyć i skosztować różnych przysmaków. Po raz pierwszy uczestników bawiła Legnicka Orkiestra Dęta, której występ bardzo się spodobał.

– Kiedyś nad Kaczawą wypoczywały tłumy legniczan – wspominała Janina Ostaszko. – Teraz tak tłumnie przychodzimy na festyn. – Powracają wspomnienia, a i zabawa jest przednia.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd