Pas w kolorze

 

W miniony piątek otworzone zostały prace zgłoszone do konkursu na artystyczne przejścia dla pieszych. Prace przygotowali studenci Akademii Sztuk Pięknych. Kolorowe i nawiązujące do przestrzeni miasta przejścia pojawią się niebawem na łódzkich ulicach.

 

Prace w konkursie złożyło kilka osób. Każda z nich przygotowała kilka projektów na wykorzystanie przejść dla pieszych w artystyczny i niekonwencjonalny sposób. Finałowe prace ingerują w przestrzeń jezdni, zachowując znane z ulic białe pasy, a jednocześnie tworząc zupełnie nowy obraz przedstawiający zwierzęta, rzekę, czy grę sprzed lat. Dodatkowo cześć prac nawiązywała kolorami do barw Łodzi.

Pomysł na konkurs pojawił się w Zarządzie Dróg i Transportu jako chęć pokazania, że przestrzeń ulicy może być atrakcyjnym i ciekawym miejscem. Tak, aby nudnym podłużnym pasom na przejściu nadać charakteru, przez co mogą stać się wyjątkowym punktem na mapie Łodzi. Chcielibyśmy, aby artystyczne przejścia dla pieszych nawiązywały swoim charakterem do przestrzeni w której się znajdują. Swoim wyglądem nawiązywałyby do obiektów czy miejsc, przy których się pojawią.Zgłoszone prace będę teraz przygotowywane wraz z autorami, aby spełniały przepisy ruchu drogowego. Po pierwszych artystycznych przejściach dla pieszych łodzianie przejdą się na przełomie sierpnia i września.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd