Nowe zasady po zmianie prawa

Opublikowany w tym roku raport „Polska Blogosfera 2016” wskazywał, że 4%. blogerów nie wykonuje żadnej innej pracy zarobkowej, a kolejne 6% w działalności w sieci widzi swoje główne źródło dochodu. Do niedawna ta informacja mogła budzić jedynie zazdrość u tych, których blogi nie cieszą się największą popularnością. Teraz okazuje się, że życie w sieci może okazać się nie tak bardzo opłacalne.

Jak wynika z analiz średni roczny dochód prowadzących blogi to 4650 złotych. Dodatkowo otrzymują również sponsorowane gadżety i prezenty. Najsławniejsi blogerzy zarabiają jednak o wiele więcej. W 2015 roku ekwiwalent reklamowy blogu Maffashion wyniósł 39 milionów złotych. Drugiej w kolejności – Jessica Mercedes – udało się zarobić 37 milionów złotych.

 

🌴🍹

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Jessica Mercedes Kirschner © (@jemerced)
Dane te poruszyły najwyraźniej nie tylko obserwatorów szafiarek. Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki wydał interpretację podatkową, w świetle której prowadzenie bloga nie będzie już traktowane jako koszt prowadzenia działalności gospodarczej. Co to oznacza? Wkrótce blogerki modowe będą więc musiały płacić podatek od reklam zamieszczanych na swoich stronach w sieci.

Jak myślicie, czy zmiana w prawie uderzy szafiarki po kieszeni?