Warsztaty makijażu w gliwickim muzeum

   • 22 kwietnia w Willi Caro odbędą się warsztaty i pokaz makijażu z epoki
  • Poprowadzi je pasjonatka rekonstrukcji historycznej Marta Veil
  • W programie sporządzanie migdałowej pasty oczyszczającej i kakaowego balsamu do ust 

Porcelanowa cera, lekki rumieniec i delikatnie podkreślone usta to atrybuty dziewiętnastowiecznej piękności – naucz się podkreślać swoje atuty na warsztatach makijażu w Muzeum w Gliwicach.

Tubki, flakoniki i puzderka to akcesoria niezbędne na toaletce każdej damy. Marta Veil, pasjonatka rekonstrukcji historycznej, zna receptury, z których korzystały białogłowy na osiemnasto- i dziwiętnastowiecznych dworach. 22 kwietnia w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) poprowadzi warsztaty i pokaz makijażu z epoki.

‒ Źródłem moich rekonstrukcji są przede wszystkim ryciny i porady oraz przepisy zawarte w dawnych poradnikach. Korzystam także z obrazów, ilustracji i innej dostępnej ikonografii. Na własnej skórze sprawdzam praktyki pielęgnacyjne stosowane przed wiekami. Mieszam kosmetyki współczesne (w przypadkach, gdy te stosowane przed wiekami zawierały toksyczne substancje) i moje rekonstrukcje ‒ mówi Marta Veil.

 

Uczestnicy zostaną wprowadzeni w szeroko pojętą tematyką pielęgnacji i makijażu, a później sami zajmą się wytwarzaniem kosmetyków. Spod ich ręki wyjdzie w stu procentach naturalna migdałowa pasta oczyszczająca do twarzy i kakaowy balsam do ust. Przepisy zostały zaczerpnięte z książki „Encyclopedia of practical receipts and processes” z 1872 roku. Wykonane produkty będzie można zabrać ze sobą do domu. Na koniec zaplanowano pokaz makijażu, który nakładały kobiety w XIX wieku.

Zajęcia odbędą się w dwóch grupach, o godz. 11.00 i 13.00. Zapisy prowadzone są pod numerem telefonu 783-560-006.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd