Sztuka i rzemiosło w najlepszym wydaniu

   • Na Festiwalu Sztuki i Rzemiosła Targira można było zobaczyć wyroby rzemieślnicze
  • Przez 3 dni podziwiano artykuły z drewna, biżuterię, odzież, rzeźby, obrazy i witraże
  • Targirze towarzyszyła ciekawe warsztaty dla najmłodszych, m.in. malowanie na szkle 

Wyroby z drewna, biżuteria, unikatowa odzież, rzeźby, obrazy, witraże – te i wiele innych, pięknych przykładów polskiego rzemiosła mogliśmy obejrzeć na VII Festiwalu Sztuki i Rzemiosła Targira 2017 w Świebodzicach. Przez trzy dni hala sportowo-widowiskowa OSiR gościła najlepszych polskich rzemieślników i artystów.

Uroczyste otwarcie festiwalu odbyło się w piątek, 16 czerwca, z udziałem zaproszonych gości. Wydarzenie tradycyjnie otworzył burmistrz Bogdan Kożuchowicz, który od początku honorowo patronuje Targirze.

– Targira to projekt, który ma już swoją tradycję, i który ciągle się rozwija, wpisując się w historię naszego miasta, w którym przecież od wieków rzemiosło było obecne. Dziękuje dyrektorowi za te działania, dzięki niemu możemy w Świebodzicach zobaczyć i spotkać najlepszych artystów i rzemieślników, zobaczyć niepowtarzalne dzieła – podkreślał burmistrz. – To wspaniała promocja Świebodzic, a w kontekście naszej historii – Świebodzice były przecież miasteczkiem przemysłowców, rzemieślników – to prawdziwy powrót do korzeni.

 

Gości – m. in. posła na Sejm RP Ireneusza Zyskę, starostę świdnickiego Piotra Fedorowicza, Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Świebodzicach Jana Klepca i wielu innych – witał dyrektor i pomysłodawca festiwalu Janusz Kujat.

– Po raz siódmy witamy w Świebodzicach najlepszych polskich artystów i rzemieślników, cieszymy się, że jesteście z nami – podkreślał Janusz Kujat. – Wydarzenie to będzie kontynuowane, wspólnie z władzami samorządowymi pracujemy nad tym, by Świebodzice nabrały jeszcze większego blasku i były znane nie tylko w kraju, ale także za granicą.

Jak zawsze na festiwalu można było obejrzeć i zakupić niepowtarzalne wyroby jubilerskie, ceramiczne, szkło artystyczne, zegary, obrazy, autorską odzież, torby, witraże i wiele innych wyrobów.

 

Wśród wystawców, którzy niema od początku istnienia Targiry biorą udział w tym wydarzeniu, można było spotkać m. in. Pawła Borowskiego – światowej sławy artystę tworzącego w szkle, Franciszka Wieganda – mistrza rzemiosła artystycznego w zakresie zegarmistrzostwa, czy Adama Gołembowskiego, uznanego witrażystę, członka Związku Rzemiosła Polskiego.

– Prawdziwą perełką jest najprawdopodobniej najstarszy zegar pochodzący z fabryk Beckera, który powstał jeszcze za życia genialnego zegarmistrza – mówi Adam Mroziuk.

Targirze towarzyszyła ciekawe warsztaty dla najmłodszych, m.in. rzeźbienie w ginie i malowanie na szkle. Organizatorzy wręczyli także doroczne nagrody Art Nobilium dla najlepszych rzemieślników biorących udział w konkursie.

Organizacja festiwalu została wsparta ze środków budżetowych Gminy Świebodzice.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd