Projekt „Domowe krajobrazy i ich opowieści”

   • 10 i 17 czerwca odbędą się ostatnie bezpłatne wycieczki po Świdnicy
  • W planie historia Czerwonego Barona, zwiedzanie Jaskini Nietoperzy i warsztaty origami
  • Dzieci powędrują również „Śladami słynnych świdniczan” 

10 i 17 czerwca władze miasta zapraszają dzieci i młodzież, uczęszczające do świdnickich szkół podstawowych oraz Młodzieżowego Domu Kultury, do wzięcia udziału w ostatnich już, bezpłatnych wycieczkach po Świdnicy. Odbędą się one w ramach projektu „Domowe krajobrazy i ich opowieści”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej 2014–2020 Interreg V – A Republika Czeska – Polska oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

 

W sobotę, 10 czerwca najmłodsi świdniczanie dowiedzą się „O słynnym świdnickim lotniku, o ptakach i nietoperzach, czyli wszystkim o lataniu”. W planie wycieczki m.in. historia Czerwonego Barona, asa lotnictwa z I wojny światowej – Manfreda von Richthofena, zwiedzanie Jaskini Nietoperzy, spacer w Parku Sikorskiego i obserwacja ptaków, a na koniec warsztaty artystyczne, czyli origami – nietoperze i samoloty oraz poznanie nowej techniki plastycznej – wydrapywani oraz malowanie woskiem.

 

W kolejną niedzielę, 17 czerwca, dzieci powędrują „Śladami słynnych świdniczan” – dowiedzą się o świdnickich książętach, o twórcy esperanto i słynnej kobiecie-astronom. Odwiedzą cerkiew i spotkają się z księdzem Piotrem Nikolskim. Na pl. św. Małgorzaty poznają legendę o błaźnie księcia świdnickiego Bolka II, odwiedzą także kamienicę nr 8 w Rynku, czyli dom, w którym mieszkała Maria Kunic. Dzieci wezmą także udział w warsztatach artystycznych – wykonają mozaiki, witraże i wzory z pieczątek.

 

Zapisy na obie wyprawy już od środy, 31 maja, prowadzić będzie Regionalna Informacja Turystyczna i Kulturalna w Świdnicy (ul. Wewnętrzna 2). Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd