Ukaże się jesienią 2017 roku

   • „Monopoly” to najpopularniejsza rodzinna gra planszowa na świecie
  • Wydawca gry chce, żeby na planszy tej gry znalazł się Toruń
  • Pojawią się tam najsłynniejsze zabytki i charakterystyczne punkty miasta 

„Monopoly” to obok „Scrabble” najpopularniejsza rodzinna gra planszowa na świecie z ponad 80-letnią historią oraz blisko 260 milionami sprzedanych egzemplarzy. Przeznaczona jest dla osób powyżej 8 lat, a w każdej rozgrywce wziąć może udział od 2 do 6 graczy. Czas rozgrywki to od 1 do 3 godzin.

Polega ona na handlu nieruchomościami. Jej pierwotna wersja powstała w Stanach Zjednoczonych w okresie Wielkiego Kryzysu, autorką jest Elizabeth Magie. Rozpoczynając rozgrywkę na polu startowym należy okrążyć planszę, kupując i sprzedając nieruchomości oraz budując domy i hotele. Sukces w grze zależy od trafnych spekulacji, udanych inwestycji i mądrze przeprowadzonych transakcji.

Od września 2011 r. dostępna jest w sprzedaży edycja „Polska”, na planszy której znalazły się w sumie 22 miasta, które uzyskały największą liczbę głosów w internetowym głosowaniu. Są to: Białystok, Gorzów Wielkopolski, Poznań, Gdynia, Kraków, Kalisz, Wrocław, Piotrków Trybunalski, Tarnów, Bydgoszcz, Zielona Góra, Szczecin, Elbląg, Chojnice, Łódź, Rybnik, Toruń, Katowice, Lublin, Warszawa, Bełchatów  i Świętochłowice.

Toruń dołącza do prestiżowego grona miast z własną edycją gry – mogą się nią pochwalić już takie miasta jak San Diego (pierwsze miasto z własną wersją „Monopoly”), Edynburg, Berlin czy Sydney. Toruńska jest czwartym polskim miastem, które będzie miało swoją dedykowaną wersję planszy. Wcześniej na planszy swojego miasta zaczęli grać mieszkańcy Gdańska, Wrocławia i Krakowa.

– Bardzo się cieszę, że wydawca gry Monopoly trafił do Torunia i chce, żeby nasze miasto znalazło się na planszy tej gry. Mam nadzieję, że edycja toruńska będzie bardzo rozchwytywana i popularyzowana przez piękno naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski podczas wydarzenia promującego start projektu Monopoly Toruń na Rynku Staromiejskim.

W ramach współpracy wydawcy z miastem wskazanych będzie 10 miejsc na planszy – będą to najsłynniejsze zabytki i charakterystyczne punkty kojarzone z Toruniem.

To, jakie miejsca znajdą się na polach się na planszy zależy w dużej mierze od mieszkańców, którzy jeszcze w maju, za pośrednictwem plebiscytów będą głosować na obsadzenie części pól.

– Plebiscyty na pola na planszy rozpoczynamy w przyszłym tygodniu. Będą głosowania na pierwsze pole, najdroższe pole oraz karty szansy. Będziemy słuchać mieszkańców, żeby ta gra była zrobiona specjalnie dla torunian – mówi Bartłomiej Sikorski, wydawca gry Monopoly z firmy WinningMoves.

Głosowanie odbędzie się za pośrednictwem radia GRA i dziennika „Nowości”.

Projektowanie planszy potrwa około pół roku, a jej premiera przewidziana jest na połowę listopada 2017 roku.

– Mam nadzieję, że na święta w wielu toruńskich domach zagości nowa edycja Monopoly – dodaje Bartłomiej Sikorski.

Prezentacji projektu, która odbyła się 9 maja 2017 r. towarzyszyła gra miejska. Uczniowie toruńskich szkół w zabawie połączonej z rywalizacji odkryli pierwsze pole na toruńskiej planszy – Krzywą Wieżę.

W sprawie pozostałych miejsc wydawca prowadzi rozmowy z lokalnymi firmami, szkołami wyższymi i innymi podmiotami.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd