Stres, przemęczenie, przepracowanie – wszystko to wpływa na organizm i apetyt – nie tylko przy stole. Zamiast szukać tabletek, zmień przyzwyczajenia i dietę! Aby wspomóc siły witalne, włącz do diety 20 jadalnych afrodyzjaków, które korzystnie wpłyną na libido i potencjał seksualny.

1. Arbuz

Można go nazwać „nową Viagrą”, ponieważ zawiera cytrulinę – aminokwas ,który rozluźnia naczynia krwionośne, zwiększając tym samym popęd płciowy. Ten czynny składnik jest lepiej przyswajalny z niepasteryzowanego arbuza niż za pośrednictwem dodatków czy suplementów.

2. Seler naciowy

Zawiera androsterony, które – choć bezwonne – są doskonałym feromonem i kwintesencją męskości. Dlatego jedzony na surowo bezbłędnie sygnalizuje ośrodkowi mózgowemu kobiety apetyt seksualny jej partnera.

3. Banany

Dostarczają bromelainę – enzym, który zwiększa libido i zapobiega impotencji u mężczyzn. Wspomagają produkcję testosteronu, a przez to zapewniają za większy popęd seksualny. Ponadto są źródłem potasu i witamin z grupy B, poprawiających ogólny poziom energii.

4. Szparagi

Są bogate w witaminy B i kwas foliowy, który pomaga zwiększyć produkcję histaminy. Jej prawidłowe nasilenie nie tylko sprzyja zwiększeniu popędu seksualnego u mężczyzn i kobiet, ale również pozwala intensywniej przeżywać zbliżenie.

5. Figi

Są doskonałym źródłem aminokwasów, które poprawiają libido, zwiększają wytrzymałość i usprawniają funkcje seksualne. Ich smak i zapach pobudza zmysły i poprawia samopoczucie. Dodatkowo zawierają potas, mangan i przeciwutleniacze.

6. Chili

Jest źródłem kapsaicyny – substancji chemicznej, która zwiększa przepływ krwi i uwalnia poprawiające nastrój endorfiny. Właśnie dlatego w naturalny sposób podnosi libido. Papryka chili chroni przed chorobami układu krążenia i jest zdrowa dla serca.

7. Awokado

Przez Azteków było uważane za „jądro drzewa”. Jest pełne potasu, dlatego zwiększa libido u obu płci. Ma w sobie wiele kwasu foliowego, który zapewnia energię i wytrzymałość – ważne w relacjach intymnych. Dzięki witaminie B6 zwiększa też męską produkcję hormonów.

8. Migdały

To kopalnia niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które dostarczają surowca do produkcji testosteronu u mężczyzn. Zapach migdałów u kobiet wzbudza namiętność i jest znany jako afrodyzjak znakomicie tworzący atmosferę.

9. Jajka

Są bogate w witaminy B6 i B5. Wyrównanie ich poziomów w organizmie pomaga walczyć ze stresem, a to niezbędny krok do utrzymania zdrowego libido. Jajka są symbolem płodności, dlatego uznaje się, że zjedzenie ich na surowo przed stosunkiem natychmiastowo podnosi poziom energii.

10. Czosnek

Choć jego zapach może być barierą, szczególnie podczas namiętnych pocałunków, zawiera allicynę, która zwiększa przepływ krwi do narządów płciowych. Składnik ten nie działa jednak od razu – aby odczuć różnicę trzeba zażywać czosnek około miesiąca.

11. Czekolada

Zawiera podobną do kofeiny teobrominę i fenyloetyloaminę, która wywołuje uczucie zakochania. Dodatkowo ma więcej antyoksydantów niż zielona herbata i czerwone wino. Według badań „The Journal of Sexual Medicine” jedzenie kostki czekolady codziennie wzmaga aktywność seksualną.

12. Maca

W rodzimym Peru jest uważana za lek zwiększający popęd płciowy i płodność u kobiet oraz zbawiennie wpływający na liczbę plemników i zaburzenia erekcji u mężczyzn. Zawiera mnóstwo witamin, minerałów i aminokwasów, które zapewniają najwyższy poziom energii.

13. Daktyle

Bardzo popularne w północnej części Nigerii. Są pełne aminokwasów, które podnoszą wytrzymałość seksualną. Zawierają także dawkę cukrów owocowych, które czynią je słodkimi, a jednocześnie sprawiają, że ich zjedzenie dostarcza sił niezbędnych do zbliżeń.

14. Imbir

Niezależnie od formy podania reguluje temperaturę, odtruwa i wzmacnia libido. Poprawia przepływ krwi i oddziałuje na nasze wrażenia seksualne, dlatego w większości terenów, na których występuje, jest uważany za afrodyzjak o niezwykłej sile.

15. Szafran

Jak twierdzą naukowcy z University of Guelph, choć jest drogi, jest wymarzonym składnikiem wieczornej uczty. Jest nie tylko zdrowy dla żołądka. Poprawiając sprawność seksualną wydłuża również doznania, na które przyjdzie czas po kolacji.

16. Goździki

W Indiach są wykorzystywane w leczeniu męskich dysfunkcji seksualnych. Jako dodatek do napoju nada mu oryginalny, pobudzający aromat. Rozgryzione niezwykle skutecznie odświeża oddech i dzięki  zawartości żywicy nadają pocałunkom egzotycznego posmaku.

17. Orzechy

Poprawiają żywotność plemników, a ich włączenie do diety poprawia płodność u obu płci. Orzechy są źródłem argininy – aminokwasu, który zwiększa produkcję tlenku azotu. Ten zaś, poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych i poprawę przepływu krwi, pomaga w osiągnięciu erekcji.

18. Jeżyny

Działają na umysł, poprawiając nastrój. Dodatkowo, jak udowodnili dr Anna i Brian Clement – pracownicy Instytutu Zdrowia Hipokratesa w Palm Beach na Florydzie – łyżeczka zażywana przed stosunkiem optymalizuje wytrzymałość seksualną.

19. Kardamon

Jest naturalną alternatywą dla Viagry, ponieważ wspomaga męską potencję. Dzięki zawartym w nim substancją zapachowym w starożytnej Grecji był używany jako składnik perfum, za pomocą których skutecznie zwabiano kochanków do sypialni.

20. Nasiona dyni

Są bogate w cynk, który jest ważny dla produkcji testosteronu u mężczyzn i pomaga zwiększyć libido u kobiet. Są także bogate w kwasy Omega-3, działające jako prekursor dla prostaglandyn, które odgrywają kluczową rolę dla zdrowia seksualnego.