Wybory do Parlamentu Europejskiego za nami. Okazały się one zwycięski dla PiS, Koalicji Europejskiej i partii Wiosna Roberta Biedronia. Jednym z elementów kampanii wyborczej były obietnice składane w zakresie służby zdrowia. Jak wynikało z badań sondażowych przeprowadzanych przed wyborami, ochrona zdrowia była według wyborców jedną z najpilniejszych kwestii społeczno-gospodarczych.

Jako pierwszy na temat zdrowia przed wyborami do Parlamentu Europejskiego debatował w lutym Robert Biedroń, inaugurując założenie nowej partii Wiosna.

– Wprowadzimy limit 30 dni oczekiwania na lekarza specjalistę. Jeżeli po tym czasie nie bądźmy mogli dostać się do specjalisty, możemy iść do prywatnej służby zdrowia, a NFZ będzie to refundował; to nasz podstawowy postulat jeśli chodzi o opiekę zdrowotną – zapewniał lider Wiosny Robert Biedroń.

infoplanet wydarzenia polska zdrowie na wyborach do parlamentu europejskiego

Wśród zapowiedzi Roberta Biedronia znalazły się również: gwarancja prawa do bezpiecznego przerywania ciąży do 12. tygodnia dla kobiet, wprowadzenie do szkół „rzetelnej edukacji seksualnej”, darmowe znieczulenie przy porodzie, całościowe dofinansowanie do zabiegów in vitro, dostęp do tabletki dzień po, a także likwidacja lekarskiej klauzuli sumienia. W tym celu Wiosna zamierzała w podnieść nakłady na służbę zdrowia do 7,2% PKB.

Obietnice przewodniczącego Wiosny próbował przebić Grzegorz Schetyna – lider Koalicji Europejskiej. Jak wskazywał, badanie wewnętrzne były najbardziej zaniedbaną dziedziną ostatnich 4 lat rządów PiS.

– Służba zdrowia może funkcjonować tak, jak w Szwecji czy Niemczech. Po pierwsze, termin oczekiwania do specjalisty nie może być dłuższy niż 21 dni. Po drugie, oczekiwanie na SOR nie może trwać dłużej niż 60 minut. Po godzinie każdy pacjent musi być już po badaniach. Trzecim punktem planu jest Europejski Program Walki z Rakiem, który przewiduje, że w ciągu 7 lat wyleczalność raka w Polsce osiągnie poziom najbardziej zaawansowanych krajów Europy Zachodniej. Czwarty punkt planu to pełen bilans zdrowotny dla osób, które przekroczyły 50. rok życia. Piąty punkt planu zakłada pełną opiekę nad kobietą i dzieckiem. Szósty punkt planu – nazwany Norweskim Planem Szczepień – to powszechny dostęp do najlepszych szczepionek dla dzieci. Kolejne punkty dotyczą świadczeń i rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych, centrów profilaktycznych w każdym województwie, oraz kompleksowego programu walki ze smogiem. Musimy sięgnąć do pieniędzy europejskich. Wynegocjujemy 100 mld zł więcej, żeby zapewnić Polakom ochronę zdrowia na europejskim poziomie. Jeśli uda nam się zmienić stan w służbie zdrowia, będzie to nasz wspólny sukces; dajemy sobie na to 7 lat – mówił Grzegorz Schetyna.

PiS natomiast nie wskazywał w swoim programie wyborczym wielu działań w zakresie ochrony zdrowia.

– My już teraz, w tym roku, na służbę zdrowia przeznaczamy 100 mld zł budżecie NFZ. Rekordowe 100 mld zł, nie pisane patykiem po wodzie, gdzieś tam obiecywane zamki na piasku – oceniał premier Mateusz Morawiecki.