Z wyliczeń WOPR wynika, że obecny rok może okazać się najbardziej tragiczny pod względem liczby utonięć. W samym czerwcu woda na plażach i nad zbiornikami wodnymi w kraju pochłonęła 113 osób, a w lipcu, pomimo pogody niesprzyjającej kąpielom, 46 kolejnych.

Według danych Komendy Głównej Policji od początku czerwca, gdy zaczęła się fala upałów, odnotowano 159 przypadków utonięć. To niepokojąca liczba w porównaniu do ubiegłego roku, kiedy w wodzie zginęło łącznie 188 osób. Dodatkowo, jak przypomina WOPR, sezon urlopowy i wakacje są dopiero w połowie, a na kąpieliskach wciąż jest problem z zapewnieniem pełnych składów zespołów ratowniczych.

infoplanet sluzba zdrowia bezpieczenstwo nad woda utoniecie

Najczęściej do tragedii dochodzi nad jeziorem, a wśród ofiar są mężczyźni w wieku 19–49 lat lub po 60. roku życia. Wbrew pozorom, najrzadziej ofiarami są dzieci i młodzież. Z tego względu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że nawet gdy woda wygląda spokojnie, może być śmiertelnie niebezpieczna, dlatego pływać należy wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych.

Sytuacji na kąpieliskach nie ułatwia fakt, iż w tym roku WOPR musi się mierzyć z brakiem kadr. Chociaż nabór ratowników rozpoczął się niemal pół roku przed sezonem, wciąż nie we wszystkich regionach możliwe jest zapewnienie pełnych składów zespołów ratowniczych.


– Wydatki ratowników wzrastają z roku na rok. Stawiane są im coraz większe wymagania, które nie mają odzwierciedlenia w finansowaniu. Nie lepiej wygląda kwestia sprzętu: pieniędzy brakuje nie tylko na nowy, ale również na modernizację obecnego wyposażenia. Ratownicy wodni w całorocznej służbie zarabiają najniższą krajową, często robią to praktycznie charytatywnie. Jedynie w sezonie zarobki są nieco lepsze. Mimo to i tak wielu z nich wyjeżdża pracować w tym zawodzie za granicę, gdzie zarabiają kilkakrotnie więcej – wyjaśnia zarząd główny WOPR.

infoplanet sluzba zdrowia bezpieczenstwo nad woda ratownik

Brak ratowników wynika także z koniecznością poniesienia nakładów finansowych w związku z uzyskaniem uprawnień ratownika wodnego przez kandydatów. Zgodnie z danymi WOPR, nie istnieją bezpłatne szkolenia pozaszkolne ratowników, a dofinansowanie MSWiA wynosi wyłącznie ok. 100 tys. złotych w skali kraju.