Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, opieka psychiatryczna dla dzieci ma zostać całkowicie zmieniona. Pierwszą poprawę pacjenci powinny odczuć już w 2020 roku.

– Są już opracowania i propozycja zmian, reformy – od szpitala do poradni psychologiczno-terapeutycznej po to, żeby pierwszy kontakt nie był medycznym kontaktem z psychiatrą, bo bardzo często ten pierwszy kontakt powinien być kontaktem z psychologiem, pedagogiem, psychoterapeutą, a dopiero w drugiej kolejności, na drugim poziomie, kontaktem z psychiatrą i najlepiej nie w szpitalu. Optymalnym dla młodego człowieka rozwiązaniem jest niewielka odległość takiej pomocy od jego szkoły i miejsca zamieszkania – zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

infoplanet sluzba zdrowia opieka psychiatryczna dla dzieci ministerstwo zdrowia

Jak przekonywał szef resortu, choć zmiany wprowadzane są już obecnie, pierwsze zmiany staną się odczuwalne w przyszłym roku. Jest to możliwe, ponieważ w ostatnim czasie – pierwszy raz od 10 lat –znacząco zwiększono finansowanie psychiatrii dziecięcej.

– To zawsze był – jak to się mówi – zapomniany przez Boga i ludzi obszar. W tej chwili to wzrosło bardzo. Chcemy jeszcze wzmocnić ten obszar, w związku z tym już drugi raz podnosimy wyceny świadczeń psychiatrycznych, żeby doprowadzić do poprawy sytuacji w szpitalach, przychodniach i wśród psychiatrów dziecięcych. Tych psychiatrów jest coraz więcej, ale jest ich drastycznie mało. To jest kilkaset osób na całą Polskę. Na szczęście liczba osób, która leczy dzieci, rośnie, i mam nadzieję, że będzie nadal rosła – ocenił minister zdrowia.

Jak zapewnił szef resortu, psychiatria dziecięca to specjalizacja priorytetowa. Jednak na większą liczbę lekarzy psychiatrów dziecięcych będzie trzeba poczekać. „W medycynie nie ma rozwiązań, dzięki którym z miesiąca na miesiąc podwoimy liczbę specjalistów” – skwitował minister zdrowia.