Do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia ministra zdrowia ws. pilotażowego programu „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy”. Jak przyznaje ministerstwo w uzasadnieniu, ma być to początek rewolucji w żywieniu szpitalnym, które często zawiera posiłki „niewystarczającej jakości”.

Program pilotażowy „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy” obejmuje zapewnianie wyżywienia przebywającym w szpitalach kobietom w ciąży i w okresie poporodowym oraz konsultacje dietetyczne, poradnictwo, edukację i rozpowszechnianie informacji dotyczących prawidłowego żywienia mam. W tym celu planowane jest podwojenie podstawowej stawki finansowania żywienia grupy docelowej i dofinansowanie 30% pozostałych kosztów związanych z wdrożeniem pilotażu, jak choćby wynagrodzenie dla dietetyka.

infoplanet sluzba zdrowia rewolucja w zywieniu szpitalnym dieta

– „Dieta Mamy” to dobry krok w kierunku zmiany spojrzenia na żywienie pacjentów w szpitalach, którego znaczenie często jest marginalizowane. Taka pozycja w ogóle nie jest przewidziana w kontraktach z NFZ. Żywienie pacjentów jest zatem kosztem, na którym często zarządzający szpitalami mogą lub muszą oszczędzać. Koncentrując się przede wszystkim na kosztach, zapomina się, że żywienie jest integralną częścią procesu leczniczego towarzyszącą procedurom medycznym i powinno być na odpowiednim poziomie. W tym kontekście zaproponowane rozwiązanie, czyli pilotażowy program, jest potrzebne i obiecujące – ocenia dyrektor Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii w Opolu Edward Puchała.

Jak wskazuje specjalista, projekt pilotażowy „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy” nie tylko zwraca uwagę na jakość żywienia pacjentów, ale również zapewnia środki finansowe na ten cel i wprowadza zasady prawidłowego żywienia w szpitalach.

infoplanet sluzba zdrowia rewolucja w zywieniu szpitalnym zywienie

– Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii w Opolu spełnia już większość założeń projektu, dlatego prawdopodobnie będzie aplikowało do udziału w programie. Nasze posiłki przygotowywane są na miejscu, menu dostosowane do diety zaleconej przez lekarza opracowuje dietetyk. Respektujemy wszystkie diety, w tym m.in. wegańską i wegetariańską. Prowadzimy wielopoziomową edukację dotyczącą prawidłowego żywienia, zaczynając od bezpłatnych zajęć w Szkole Rodzenia, a kończąc na przekazywaniu pacjentkom szczegółowego opisu diety, jaką powinny stosować przez 3–4 tygodnie po zakończeniu hospitalizacji – dodaje dyrektor opolskiej placówki.

Program pilotażowy jest adresowany do kobiety w ciąży i rodzin z dzieckiem w wieku do 2 lat z powiatów: nyskiego, prudnickiego, opolskiego oraz Opola. Zakłada konieczność wskazania wartości energetycznej i odżywczej każdego posiłku, przy co najmniej 5 posiłkach dziennie dla kobiet w ciąży i w okresie poporodowym. W ramach pilotażowego programu szpital musi także zapewnić edukację pacjentkom po zakończeniu hospitalizacji.